Autorzy dokonali analizy siedmiu aktów prawnych. Większość z nich nie spełniała wymogów OSR – Oceny Skutków Regulacji będącej od 2001 r. częścią regulaminu prac Rady Ministrów. Pięć projektów przyjęto bez planu oceny ex post, a więc założenia ewaluacji po wprowadzeniu zmian. W sześciu aktach Rządowe Centrum Legislacji nie udokumentowało przebiegu konsultacji publicznych. Dane w tym zakresie są zresztą niepokojące.
– W 2020 r. w 68 proc. ustaw konsultacje w ogóle się nie odbyły – mówił Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych w Centrum Monitoringu Legislacji, na prowadzonej przez Tomasza Pietrygę, zastępcę redaktora naczelnego „Rz”, debacie poświęconej prezentacji raportu. Autorzy rekomendują wprowadzenie obowiązkowych konsultacji projektów i wydłużenie ustawowego terminu ich trwania z 30 do 45 dni.
Podobne postulaty prezentuje PO.
Czytaj więcej
Rażące naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu zarzuca projektowi nowelizacji Kodeksu postępowan...
– Składamy projekt ustawy wprowadzającej system obligatoryjnych konsultacji społecznych, wydłużającej je oraz nakładającej obowiązek odniesienia się do przyszłych propozycji na Radę Ministrów – zapowiedziała w czasie debaty posłanka Maria Janyska.