- Po przyjęciu zmian w OFE będziemy absolutnie pewni, że dług publiczny w relacji do PKB nie przekroczy progu 55 proc., a od 2012 roku i w kolejnych latach ta relacja będzie się obniżać - powiedział.
We wtorek rząd zdecydował, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.
Minister jest też przekonany, że do 2012 roku deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się o ponad 4,4 pkt proc. PKB. Pomogą w tym działania na rzecz konsolidacji finansów publicznych oraz szybszy wzrost gospodarczy.
- W 2011 i 2012 roku Polska będzie liderem jeśli chodzi o konsolidację finansów publicznych - stwierdził Rostowski. - Rząd Polski może podtrzymać swoje zobowiązanie, że w 2012 roku nadmierny deficyt sektora finansów publicznych zostanie zlikwidowany.
Zdaniem Rostowskiego, konsolidacja finansów publicznych przyniesie w ciągu kilku lat poprawę ratingu Polski.