Kiedy planujesz wakacyjny wyjazd za granicę z rodziną, warto nie tylko zakupić ubezpieczenie turystyczne, ale także zawczasu dowiedzieć się, co dokładnie robić, jeżeli podczas podróży do danego kraju lub już na miejscu przydarzy Ci się wypadek lub kolizja.

Twoje finanse i poszkodowane z Twojej winy osoby chroni Twoje obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, regulowane przez ustawę o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych – dlatego tanie OC i te najdroższe mają taki sam zakres ochrony.

Ale co robić w sytuacji, kiedy zderzysz się z cudzoziemcem, w dodatku nie posiadającym ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Sprawdź, co warto mieć przy sobie i jak postępować w razie kolizji lub wypadku zagranicą.  

Ubezpieczenie OC za granicą a formalności

Na szczęście nie czeka Cię kłopotliwe kompletowanie dokumentów przed wyjazdem. W państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinieneś posiadać tylko potwierdzenie posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dopiero kiedy wybierasz się na Bałkany, musisz posiadać Zieloną Kartę, potwierdzającą ważne ubezpieczenie OC.

Pamiętaj o oświadczeniu o zdarzeniu drogowym

Ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz pobrać druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym w polskiej i angielskiej wersji językowej. Takie oświadczenie możesz spisać nawet na kartce wyrwanej z kalendarza, ale z gotowym drukiem masz pewność, że nie zapomnisz spisać żadnych informacji, takich jak:

dane osobowe sprawcy i dane właściciela pojazdu (jeżeli kierowca pojazdu nie jest również jego właścicielem),

numer polisy OC sprawcy wraz z nazwą ubezpieczyciela,

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

dokładny opis wydarzenia (nie pomijaj szczegółów!) wraz z datą i miejscem wypadku lub kolizji,

marka pojazdu kierowcy, który spowodował szkodę, numer rejestracyjny i kraj rejestracji.

W podpisanym dokumencie powinno znaleźć się precyzyjne sformułowanie, w którym sprawca przyznaje się bez wątpliwości do winy. Nie negocjuj ze sprawcą, ponieważ kwota wypłacona Ci do ręki na miejscu wypadku może nie starczyć na faktyczne naprawy. Cennik miejscowego warsztatu samochodowego mógłby Cię nieprzyjemnie zdziwić…

Czy policja na miejscu zdarzenia jest konieczna?

Tak, jeżeli w wypadku zginęła co najmniej jedna osoba lub doznała uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie może potrwać dłużej niż 7 dni. Według definicji kolizja drogowa pociąga za sobą tylko straty materialne. Jeżeli sprawca nie uciekł z miejsca zdarzenia i nie robi Ci problemów, nie musisz wzywać służb.

Komu zgłosić szkodę powstałą za granicą?

Jeśli spotkało Cię szczęście w nieszczęściu i sprawca wypadku za granicą miał ważne OC, szkodę możesz zgłosić zarówno w kraju, w którym doszło do zdarzenia, jak i po powrocie do Polski. Jeżeli myślisz o drugiej ścieżce postępowania, na stronie wspominanego PBUK sprawdź, kto w Polsce jest właściwym reprezentantem ds. roszczeń ze strony ubezpieczyciela zagranicznego sprawcy.

Wypadek z winy cudzoziemca bez OC – co z odszkodowaniem?

Obowiązkowo spisz dane sprawcy wypadku, nawet jeżeli nie posiada aktualnego OC. Nie zamartwiaj się, jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a w okolicy nie było monitoringu – istnieje na to rada.

Wystarczy, że wybierzesz z listy kraj wypadku, następnie określisz, czy sprawca był nieubezpieczony czy nieznany. W pierwszym przypadku wybierasz z kolejnej listy kraj sprawcy (na podstawie jego tablic rejestracyjnych), w drugim przypadku – klikasz w przycisk „Znajdź instytucję”.

Strona prawdopodobnie poinformuje Cię o udaniu się do PBUK i przypomni, że w sytuacji, w której sprawca jest nieznany, w danym państwie może obowiązywać ograniczenie odszkodowania (np. dotyczyć tylko szkód osobowych). Pozostaje oczekiwanie na pomyślne rozwiązanie problemu i nadzieja, że następnym razem będziesz mieć więcej szczęścia.