Taką tendencję wychwycili analitycy Analiz Online, którzy zwracają uwagę, że owszem, zła prasa wokół ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, przełożyła się na spadek popularności tych produktów. Z drugiej strony, ich liczba systematycznie rośnie.
- Po wszystkich złych doświadczeniach klientów związanych z drakońskimi opłatami likwidacyjnymi w UFK, można było się spodziewać dużego spadku ich popularności i rzeczywiście tak się dzieje. w I kwartale 2016 r. wartość składki do polis inwestycyjnych z UFK wyniosła 2,4 mld zł, a to najmniej od trzeciego kwartału 2011 r - wskazują Analizy Online.
Jednak jak zaznaczają, ubezpieczyciele mimo to nie rezygnują z rozbudowy swojej oferty. W pierwszej połowie tego roku uruchomionych zostało ponad 150 krajowych i zagranicznych funduszy w formie UFK i produktów strukturyzowanych. Najwięcej wyszło spod skrzydeł PZU Życie, Aegon TUnŻ, Open Life TU Życie.
Eksperci wymieniają, że kilkanaście nowych produktów strukturyzowanych wprowadziła do oferty TUnŻ Warta. Większość z nich powstała na potrzeby Deutsche Banku – na przykład złożony z rozwiązań zagranicznych towarzystw DB Elita Funduszy, czy zawierający akcje zagranicznych spółek z branży dóbr codziennego użytku DB Stabilny Sektor. Z kolei na potrzeby Raiffeisen Polbank, ubezpieczyciel przygotował coś dla chcących skorzystać z hossy na rynku złota – Warta Złote Źródła. W jego skład wchodzą akcje największych producentów tego kruszcu na świecie.
- W podobnym kierunku poszedł STUnŻ Ergo Hestia. Jednak oprócz możliwości inwestycji na rynku metali szlachetnych, można również skorzystać z potencjału ropy naftowej (Ergo Hestia Inwestycja w Ropę 3 UFK). Ciekawostką w ofercie jest Ergo Hestia Smartfonowe Spółki UFK w której skład wchodzi 10 akcji firm zajmujących się produkcją mobilnych urządzeń. Wszystkie wspomniane produkty strukturyzowane oferowane były w placówkach Alior Banku - wskazują analitycy.