Za większość chorób i wypadków w podróży nie odpowiadamy. Problemy żołądkowe, poparzenia słoneczne, zapalenia gardła, zwichnięcia i skręcenia to najczęstsze zdarzenia, skutkujące pomocą ubezpieczyciela podczas naszego urlopu.
Do towarzystw trafiają jednak także zgłoszenia szkód, do których przyczynił się brak wyobraźni poszkodowanych.
Tak było w przypadku trzydziestolatka, który podczas podróży za ocean trafił do szpitala z niewydolnością serca. Podczas kontaktu z centrum operacyjnym ubezpieczyciela przekazano informację, że klient nie cierpiał wcześniej na żadną chorobę serca, a diagnoza lekarska była alarmująca: infekcyjne zapalenie wsierdzia, obrzęk płuc, niewydolność oddechowa oraz krążeniowa. Pacjent przeszedł operację. W okazało się, że klient samodzielnie robił sobie zastrzyki dożylne z substancji wykorzystywanych do budowania masy mięśniowej i przyjmował leki stosowane w leczeniu nowotworu piersi, co spowodowało zachorowanie na infekcyjne zapalenie wsierdzia.
Inny ubezpieczony podczas gonitwy w Pampelunie został uderzony przez byka. Skończyło się obrażeniami, których leczenie kosztowało 30 tys. zł.
Niebezpieczny bywa także kontakt z dziki zwierzętami i to często wtedy, gdy nikt się tego nie spodziewa. Na Sri Lance bawół zaatakował turystę podczas safari, a na Dominikanie murena pogryzła dziewczynkę. Zdarzyło się też, że turystę pogryzł żółw.