Coraz więcej firm zwraca uwagę na tę grupę klientów, szykując dla nich specjalną ofertę.
– Na razie poważnym problemem jest brak wiedzy o tej grupie wiekowej, ponieważ jest ona stosunkowo nowa – zauważa Aleksandra Leszczyńska z Axy. – Przed nami ogromna praca do wykonania po stronie zbadania stylu życia, zachowań i potrzeb osób starszych, aby zaoferować dopasowane do ich potrzeb produkty. Dotychczas te zawierające wiele ryzyk były bardzo drogie – dodaje.
Zdaniem ubezpieczycieli ceny polis dla starszych osób powinny jednak sukcesywnie spadać. Upraszczana będzie też ich formuła.
Bez wizyty u lekarza
Aviva wprowadziła niedawno proste ubezpieczenie na życie bez limitu wieku, a od rocznicy polisy przypadającej po 85. urodzinach ustaje obowiązek płacenia składki. Podobne produkty (najczęściej jednak z limitem wieku na poziomie 75 lat) mają też Allianz, Generali i 4Life.
Konstrukcja wspomnianych polis, z których świadczenie wypłacane jest tylko w przypadku zgonu, jest podobna: przy stosunkowo niskiej sumie gwarancyjnej (5–30 tys. zł) i składce na poziomie 20–40 zł miesięcznie ubezpieczony kupuje zabezpieczenie dla rodziny, na wypadek jego śmierci. Najczęściej służy ono na sfinansowanie pogrzebu.