Na polisy wydajemy coraz więcej. OC będzie szybciej drożeć

Na ubezpieczenia wydaliśmy w pierwszym kwartale 2024 r. 21,9 mld zł, a ubezpieczyciele wypłacili nam prawie 12 mld zł odszkodowań i świadczeń. Rośnie liczba osób, które mają polisy ubezpieczeniowe.

Publikacja: 27.06.2024 17:32

Na polisy wydajemy coraz więcej. OC będzie szybciej drożeć

Foto: Adobe Stock

Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała wyniki ubezpieczycieli w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Okazuje się, że w tym czasie na ubezpieczenia przeznaczyliśmy (składka przypisana brutto) 21,9 mld zł, czyli o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie otrzymaliśmy prawie 12 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. To o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.

Ubezpieczenia na życie

Na koniec marca 23 mln osób miało ubezpieczenie na życie, w tym 11,9 mln w ramach ubezpieczeń grupowych. To liczba porównywalna z poprzednim rokiem. Ogółem składka z ubezpieczeń na życie wyniosła 5,9 mld zł, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Polacy więcej wydają na ubezpieczenia na życie. Systematycznie rośnie zainteresowanie produktami ochronnymi i wypadkowymi. To dobrze, bo o ubezpieczeniach na życie powinniśmy myśleć jako o poduszce finansowej na wypadek naszej śmierci lub poważnej choroby. Zwłaszcza, że rodzinie w takiej sytuacji trudno się utrzymać z jednej pensji. Polacy nie mają oszczędności i są bardzo zadłużeni – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. – Równolegle maleje udział produktów o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. A to niedobra tendencja, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę zmiany demograficzne. Ubezpieczenia to instrument długofalowego oszczędzania, zwłaszcza dla osób o niskich i średnich dochodach. Mogą skutecznie np. budować poduszkę finansową na starość – dodaje.

Czytaj więcej

Duża luka ubezpieczeniowa w Polsce. Oto czego nie ubezpieczamy

Zwraca uwagę, że ubezpieczenia na życie są też źródłem długoterminowego kapitału, bardziej odpornego na wszelkiego rodzaju kryzysy i cykle gospodarcze w porównaniu z kapitałem bankowym. - W Europie Zachodniej stworzono dobre warunki dla rozwoju ubezpieczeń, żeby kapitał ulokowany w tych produktach był kotwicą dla gospodarki. Zmniejszenie luki w tym obszarze nie tylko wzmacnia więc finansowo polskie rodziny, ale przyniesie też realne korzyści dla gospodarki. Chcielibyśmy, by tak jak w krajach Europy Zachodniej obowiązywały zachęty podatkowe dla ubezpieczeń na życie. Pracodawca mógłby zaliczyć opłaconą pracownikowi polisę grupową w koszty uzyskania przychodu i obniżyć sobie w ten sposób podatek. Pracownika można by zwolnić z podatku dochodowego w związku z korzyścią majątkową, jaką ma dzięki ubezpieczeniu grupowemu – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Ubezpieczenia majątkowe

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią ubezpieczenia komunikacyjne. Odszkodowania i świadczenia wypłacone z obowiązkowego OC komunikacyjnego sięgnęły w pierwszym kwartale 2024 r. 3,03 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Jednocześnie pomimo wzrostu kosztów szkód, średnia składka w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym wzrosła jedynie o 3,7 proc. i wyniosła 527 zł. Wartość średniej szkody z OC komunikacyjnego wzrosła o 12,7 proc. w stosunku do zeszłego roku i po pierwszym kwartale wynosi 9 960 zł.

– W ubezpieczeniach komunikacyjnych spodziewamy się korekt. Inflacja, rosnące koszty likwidacji szkód, w tym procedur medycznych, muszą znaleźć odzwierciedlenie w składkach, do czego ubezpieczycieli obligują regulacje i nadzór. Oceniamy, że w 2024 r. ceny ubezpieczeń komunikacyjnych będą rosły szybciej – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Odszkodowania z autocasco wyniosły 2,1 mld zł, to o 19,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2023 r.

Inne ubezpieczenia majątkowe

Po pierwszym kwartale 2024 r. odszkodowania związane z żywiołami oraz pozostałymi szkodami rzeczowymi wyniosły 0,9 mld zł, czyli tylko o 1 proc. więcej niż rok temu. Pierwszy kwartał był stosunkowo spokojny.

– Spokojny pierwszy kwartał roku nie powinien uśpić naszej czujności. Już w kwietniu i maju przyjęliśmy ponad 20 tys. zgłoszeń szkód związanych z falą przymrozków. Ryzyko klimatyczne towarzyszy nam stale w zmiennym natężeniu. Mamy średnio 49 proc. ubezpieczonych nieruchomości. Wiele z nich jednak jest niedoubezpieczonych. Szacunki rynkowe pokazują, że dotyczy to nawet 3 na 10 nieruchomości. Niedoubezpieczenie wynosi nawet kilkadziesiąt procent. W obliczu zmieniającego się klimatu ubezpieczenia to jedyna forma zapewnienia sobie pewnej rekompensaty strat, które możemy w związku z gwałtowną pogodą ponieść – komentuje Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku ubezpieczyciele odprowadzili do budżetu państwa ponad 450 mln zł podatku dochodowego. Wypracowali w tym czasie niemal 1,7 mld zł zysku netto. 100,6 mld zł aktywów ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu. Ponad 18,2 mld zł aktywów było ulokowanych w akcjach spółek z GPW i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu.

Polska Izba Ubezpieczeń podsumowała wyniki ubezpieczycieli w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Okazuje się, że w tym czasie na ubezpieczenia przeznaczyliśmy (składka przypisana brutto) 21,9 mld zł, czyli o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie otrzymaliśmy prawie 12 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. To o 6,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 r.

Ubezpieczenia na życie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
Duża fuzja na rynku ubezpieczeń w Polsce
Ubezpieczenia
Jak kupować polisę ubezpieczeniową na wakacje. Poradnik
Ubezpieczenia
PZU wypłaci sowitą dywidendę za 2023 r.
Ubezpieczenia
Standard & Poor’s utrzymuje wysoki rating PZU. Perspektywa w górę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Ubezpieczenia
Najwyższa waloryzacja składek od 15 lat. "Na papierze" jesteśmy 15 proc. bogatsi
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą