Jesteś niezadowolony z decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego dotyczącej odszkodowania (za niska kwota, odmowa wypłaty)? Możesz się odwołać. Najpierw powinieneś złożyć reklamację w towarzystwie. I dopiero wtedy, gdy ubezpieczyciel rozpatrzy reklamację, a ty nie będziesz zadowolony z jego stanowiska, możesz skorzystać z innych możliwości działania. Każde towarzystwo ma obowiązek poinformować klienta o obowiązujących procedurach reklamacyjnych już w momencie podpisywania z nim umowy.
Ubezpieczyciel nie może długo zwlekać z rozpatrzeniem reklamacji. W razie niedotrzymania 30–dniowego terminu (maksymalnie 60 dni w sprawach skomplikowanych) na ustosunkowanie się do reklamacji, przyjmuje się, że została ona rozpatrzona zgodnie z wolą klienta. Pomocną instytucją jest rzecznik finansowy, do którego można składać wnioski o interwencję albo wszczęcie postępowania polubownego. Obie drogi są możliwe dopiero po zakończeniu postępowania reklamacyjnego w towarzystwie.
Klient może sam wybrać, czy woli wnioskować o mediację czy o interwencję rzecznika finansowego. Ta druga droga jest lepsza wtedy, gdy nie wiemy, jaka jest nasza sytuacja prawna, albo gdy nie rozumiemy stanowiska ubezpieczyciela. Rzecznik finansowy zbierze argumenty przemawiające za stanowiskiem skarżącego i napisze do towarzystwa pismo o zmianę decyzji, jeśli uważa, że jest ona niewłaściwa. Za postępowanie interwencyjne nie trzeba płacić.
Sąd polubowny przy rzeczniku finansowym rozpatruje coraz więcej spraw. Są to mediacje, o które każdy może się zwrócić. W 2016 r. do sądu polubownego wpłynęło około 2500 spraw. Dominują wśród nich skargi na ubezpieczycieli. Działalność sądu jest poufna, nawet rzecznik nie wie, jak sprawy się kończą. Poufność postępowania zwiększa skłonność instytucji finansowych do zawierania ugód. Generalnie około jednej trzeciej spraw kończy się zawarciem porozumienia, co jest rezultatem typowym dla postępowań mediacyjnych.
Zaletą sądu polubownego jest to, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, to klient wciąż może skorzystać z drogi sądowej. Mało tego, rzecznik finansowy przedstawia swoje stanowisko, z którym można iść do sądu. Opinia rzecznika jest bezstronna i niezależna. Jeśli ktoś jest zdecydowany na postępowanie sądowe, to lepiej wystąpić do rzecznika o tzw. istotny pogląd.