Spółki energetyczne liczą straty po nawałnicach z połowy sierpnia. Największe poniosły Energa i Enea. Jak podaje Danuta Tabaka z biura prasowego Enei, szacowanie zakresu szkód cały czas trwa, ponieważ w trakcie usuwania awarii ujawniają się kolejne uszkodzenia, które trudno było zidentyfikować przed przywróceniem napięcia w sieci 15 kV. Prawdopodobnie straty wszystkich energetyków wyniosą łącznie ok. 200 mln zł.
Energa i Enea to jedne z licznych spółek z udziałem Skarbu Państwa, ubezpieczonych w państwowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW w atrakcyjnych cenach i z pominięciem przetargów.
Polisa w TUW bez przetargu
Spółki z udziałem Skarbu Państwa przy zakupie ubezpieczeń muszą stosować ustawę o zamówieniach publicznych. Z jednym wyjątkiem: przetargów można uniknąć, gdy umowy ubezpieczenia zawierane są z TUW przez podmioty będące członkami tego towarzystwa.
Na polskim rynku działają trzy towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferujące ochronę spółkom z udziałem Skarbu Państwa. Jednym z nich jest blisko dwuletnie dziecko Grupy PZU – TUW PZUW.
W towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych funkcjonuje system dopłat i zwrotów: jeśli nie ma szkód, członkowie zyskują, jeśli szkody są – dopłacają. Chcąc przyciągnąć jak najwięcej spółek, PZUW do końca 2018 r. stosuje moratorium na dopłaty i zwroty. Jednocześnie na zasadzie symetrii nie będzie rozliczało wypracowanych nadwyżek wyników poszczególnych związków wzajemności członkowskiej, działających w ramach TUW.