Samorządy wybierają prywatne firmy autobusowe, bo są tańsze

Władze Warszawy, gdzie kierowcy Arrivy spowodowali ostatnio dwa groźne wypadki, zawiesiły działalność niemieckiego przewoźnika. Autobusy tej spółki jeżdżą jeszcze w Elblągu, Obornikach i Grudziądzu.

Aktualizacja: 09.07.2020 06:10 Publikacja: 08.07.2020 21:00

Samorządy wybierają prywatne firmy autobusowe, bo są tańsze

Foto: Adobe Stock

Arriva to jedna z dwóch zagranicznych firm obsługujących autobusowy transport w polskich miastach. Ta należąca do Deutsche Bahn spółka ma w sumie 196 autobusów, z czego 142 w Warszawie. Duży udział w jej taborze mają nowoczesne pojazdy z ekologicznym napędem – gazowym i hybrydowym.

Drugim zagranicznym przewoźnikiem jest Mobilis, należący do izraelskiego Egged Holding Limited. Wozi pasażerów w Warszawie (150 autobusów), Krakowie (75) oraz we Wrocławiu (26). Arriva i Mobilis to zarazem najwięksi prywatni przewoźnicy w Polsce.

Czytaj także: Drugi kierowca autobusu po narkotykach. Warszawa rozwiążę umowę z Arrivą?

Według firmy JMK Analizy Rynku Transportowego prywatne firmy transportowe mają obecnie ok. 10–15 proc. polskiego rynku miejskich przewozów autobusowych. Zdaniem Aleksandra Kiereckiego, szefa JMK, ich obecność jest dla miast opłacalna, bo stawki za przejechanie kilometra są w prywatnych firmach niższe o 15–20 proc. w porównaniu do przewoźników samorządowych. – Wynika to m.in. z innego sposobu zarządzania taborem i finansowania go, braku konieczności inwestowania w infrastrukturę czy konkurowania ceną w przetargach publicznych na obsługę przewozów – tłumaczy Kierecki. Udział prywatnych firm przewozowych nie tylko pozwala samorządom redukować wydatki na komunikację, ale także pomaga mobilizować miejskich przewoźników do poprawiania jakości usług.

Najbardziej zliberalizowanym rynkiem jest Warszawa – dwaj kolejni niezależni przewoźnicy to spółki Michalczewski oraz PKS Grodzisk Mazowiecki. Ale liderem i największą tego rodzaju firmą w Polsce są Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie.

Nieliczne mniejsze miasta korzystają tylko z prywatnych przewoźników – np. w Tczewie jeździ Gryf. Z kolei część dużych miast, jak Poznań czy Szczecin, nie zleca przewozów miejskich na zewnątrz.

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem