Europa uchyla swoje granice zewnętrzne. Nowa lista krajów

Kolejna odsłona listy krajów trzecich, do których można podróżować.

Aktualizacja: 17.07.2020 17:45 Publikacja: 17.07.2020 17:38

Europa uchyla swoje granice zewnętrzne. Nowa lista krajów

Foto: Adobe Stock

Rada Europejska w dniu 17 lipca ogłosiła zweryfikowaną listę krajów, wobec których można znosić stopniowo ograniczenia w podróżowaniu. Czarnogórę i Serbię wykreślono. Po kilkunastu dniach od wydania przez Radę Europejską zaleceń w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE oraz ewentualnego zniesienia takiego ograniczenia, w ocenie Rady Państwa członkowskie UE mogą przyjąć podróżnych z:

Algierii

Australii

Kanady

Gruzji

Japonii

Maroko

Nowej Zelandii

Rwandy

Korei Południowej

Tajlandii

Tunezji

Urugwaju

Chin, z zastrzeżeniem potwierdzenia wzajemności.

Mieszkańcy Andory, Monako, San Marino i Watykanu powinni być uważani za rezydentów UE do celów niniejszego zalecenia. Kraje stowarzyszone z Schengen (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) również biorą udział w tym zaleceniu. Irlandia nie jest nim związana.

Przypomnę, Rada Europejska 30 czerwca w swoich zaleceniach ustanowił kryteria, od których spełnienia uzależniła wpisanie na tę listę kraje w których:

w ciągu ostatnich 14 dni liczba nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców powinna być zbliżona do średniej UE lub od niej niższa (stan na 15 czerwca 2020 r.)

tendencja w zakresie nowych przypadków w tym okresie w porównaniu z poprzednimi 14 dniami powinna być stabilna lub spadkowa

ogólna reakcja na pandemię Covid-19, z uwzględnieniem dostępnych informacji, w tym o takich kwestiach jak testowanie, nadzór, ustalanie kontaktów zakaźnych, środki antypandemiczne, leczenie i sprawozdawczość, a także wiarygodność informacji oraz w razie potrzeby całkowity średni wynik w międzynarodowych przepisach zdrowotnych (IHR). Należy także uwzględnić informacje delegatur UE w tej sprawie.

Lista podlega przeglądowi co dwa tygodnie. Czarnogóra i Serbia nie przeszły bieżącej weryfikacji Rady Europejskiej. Znamienne jest to, że żaden inny kraj nie został dopisany.

Czytaj także: Europa uchyla swoje zewnętrzne granice

Pandemia nie gaśnie. Z powodu pandemii Covid-19 Europa wprowadziła ograniczenia podróżowania od 16 marca 2020 r. Początkowo na okres jednego miesiąca, na kolejne miesiące ograniczenia przedłużono odpowiednio w dniach 8 kwietnia i 8 maja. Zalecenie Komisji Europejskiej z 11 czerwca przedłużyło ograniczenia do 30 czerwca, z zastrzeżeniem stopniowego znoszenia ograniczeń do UE z dniem 1 lipca 2020 r. Niemal równolegle Rada Europejska ogłosiła wstępną listę krajów, dla których państwa członkowskie powinny stopniowo znosić ograniczenia w podróżowaniu. Zalecenie Rady nie jest jednak prawnie wiążącym instrumentem, za ich wdrożenie odpowiedzialne są władze państw członkowskich.

Według prawa krajowego loty do Polski z Czarnogóry są dopuszczalne. Nasze lotniska wraz ze służbami ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej utrzymujące stałą gotowość operacyjną mogą obsługiwać samoloty z krajów europejskich z wyłączeniem Szwecji i Portugalii. Ostatnie zakazy w ruchu lotniczym ustanowione Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 lipca przedłużają zakazy w międzynarodowym ruchu lotniczym do 28 lipca 2020 r. Zakazy nie dotyczą lotów z Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Republiki Korei i Ukrainy.

Czytaj także: Polskie lotniska nadal nie obsłużą wielu lotów międzynarodowych

Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów