Reklama

Aerion sprzeda kolejne 20 samolotów

Amerykański producent ponaddźwiękowych samolotów dyspozycyjnych Aerion podał, że prywatna firma lotnicza NetJets należąca do funduszu Berkshire Hathaway dostała zgodę na kupno 20 samolotów AS2.

Aktualizacja: 04.03.2021 19:01 Publikacja: 04.03.2021 17:21

Aerion sprzeda kolejne 20 samolotów

Foto: Bloomberg

Firma założona w 2003 r. pracuje od maja 2004 nad takim samolotem, zaczęła współpracę z Airbusem, w grudniu 2017 zmieniła partnera na Lockheeda Martina, a w lutym 2019 kolejnym partnerem został Boeing.

AS2 ma być 12-osobową maszyną na syntetyczne paliwo, osiągającą prędkość do 1,4 Macha (ok. 1600 km/h) i o zasięgu 4750 mil morskich (8800 km). Na prace projektowe przewidziano budżet 4 mld dolarów, producent spodziewa się rynku 300 takich samolotów w ciągu 10 lat i 500 łącznie, w cenie po 120 mln dolarów. Ich produkcja zacznie się w 2023 r. w zakładzie firmy Aerion Park w Melbourne na Florydzie, trwa tam już od 2020 r. budowa centrali firmy. GE Aviation z konglomeratu General Electric zakończyła początkowy projekt nowego silnika turbowentylatorowego Affinity. W listopadzie 2020 producent zakończył testy modelu samolotu w tunelu aerodynamicznym francuskiego ośrodka badawczego ONERA.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Transport
Polacy mistrzami odbioru paczek. E-commerce nie nadąża za tempem
Transport
Porządki w Grupie Lufthansy. Wszystkie decyzje będą podejmowane w Niemczech
Transport
Polskie lotniska najlepsze w Europie. Będzie rekord odprawionych pasażerów
Transport
Największy port zbożowy Rosji sparaliżowany przez dekret Putina
Materiał Promocyjny
Bieszczady to region, który wciąż zachowuje aurę dzikości i tajemniczości
Transport
Tak mało taksówek jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama