Reklama
Rozwiń

Rząd węgierski chce odzyskać lotnisko w Budapeszcie

Operator lotniska w Budapeszcie i jednocześnie jego największy udziałowiec, niemiecki AviAlliance, poskarżył się w Brukseli na naciski rządu, które mają zmusić tę spółkę do odsprzedaży portu.

Aktualizacja: 23.04.2021 16:57 Publikacja: 23.04.2021 16:42

Rząd węgierski chce odzyskać lotnisko w Budapeszcie

Foto: AdobeStock

Węgierskie władze uznały dwa lata temu, że lotnisko w Budapeszcie zostało zaliczone do aktywów strategicznych. Zysk netto z działalności portu za rok 2019, czyli ostatni przed pandemią, wyniósł 331 mln euro. Natomiast obecni właściciele portu zapewniają, że nie zamierzają się wycofywać z tej inwestycji, którą uważają za długoterminową.

Czas, kiedy zrobili to właściciele portu im. Ferenca Liszta, nie jest przypadkowy. W piątek, 23 kwietnia premier Węgier, Viktor Orban spotkał z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen. Główny temat rozmów to oczywiście dostęp Węgier do post-covidowego funduszu odbudowy i powiązania wypłaty tych pieniędzy od poszanowania prawa. Według nieoficjalnych informacji AviAlliance otrzymała potwierdzenie, że jako jeden z wątków pobocznych miał być poruszony właśnie temat nacisków na właścicieli lotniska. Oprócz Niemców pakiety udziałów należą do singapurskiego państwowego funduszu inwestycyjnego GIC oraz Caisse de Depot et Placement du Quebec, kanadyjski fundusz emerytalny. Do przejęcia budapeszteńskiego lotniska wspólnie stworzyły firmę Budapest Airport Zrt.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Transport
Armagedon na lotniskach Rosji. Lecą głowy na Kremlu
Transport
Będzie z czego budować CPK. PPL mają rekordowe zyski
Transport
Embraer nie poddał się w Europie po porażce w Locie. Wielkie zamówienie od SAS
Transport
Prezes PAŻP składa rezygnację. To początek gorącego lotniczego sezonu
Transport
Potężny atak hakerski na linię lotniczą. Wyciekły dane nawet 6 milionów klientów