Reklama
Rozwiń

Most da zarobić swoim

Firma bliskiego znajomego Władimira Putina wybuduje most łączący Krym z Rosją. Podatnicy zapłacą oligarsze ponad 3 mld dol.

Publikacja: 30.01.2015 09:53

Firma bliskiego znajomego Władimira Putina wybuduje most łączący Krym z Rosją. Podatnicy zapłacą oli

Firma bliskiego znajomego Władimira Putina wybuduje most łączący Krym z Rosją. Podatnicy zapłacą oligarsze ponad 3 mld dol.

Foto: Bloomberg

Premier Rosji podpisał rozporządzenie o wyznaczeniu firmy budowlanej Strojgazmontaż, „jedynym wykonawcą kontraktu na budowę mostu przez Zalew Kierczeński". Firma należy do Arkadija Rotenberga, objętego zachodnimi sankcjami bliskiego znajomego prezydenta Rosji. Dziś dokument trafił na strony rządowe.

Według samego Rotenberga chętnych na państwowy kontrakt było ponad 70. Tyle ofert napłynęło do ministerstwa transportu. Według Kommersanta szacunkowa wartość kontraktu to 228,3 mld rubli (3,31 mld dol.). Rotenberg uważa ją za realną choć nie wyklucza, że może ulec zmianie.

Takie zmiany, oczywiście na korzyść bogacza, miały miejsce np. przy budowach w Soczi, na których firmy miliarderów z kręgu Putina, zgarnęły ogromne zyski z państwowej kasy, wielokrotnie przekraczając pierwotne kosztorysy.

W 2014 r. inna spółka Rotenberga dostała bez przetargu rządowy kontrakt na lotnisko w Rostowie nad Donem. Władze tłumaczyły, że brak przetargu przyśpieszy inwestycję. Lotnisko ma być gotowe na rosyjski Mundial 2018.

Strojgazmontaż już prowadzi rozmowy z możliwymi podwykonawcami z zagranicy. Chodzi o firmę turecką, która sama miała się do Rosjan zgłosić. Strojgazmontaż to jedna z największych w Rosji firm budowlanych. Zatrudnia 27 tys. ludzi.

Wcześniej z inwestycji wycofał się inny zausznik Putina - miliarder Giennadij Timczenko. Warunki techniczno-ekonomiczne oraz projekt przygotowuje wybrane biuro projektowe na zamówienie państwowej firmy Awtodor (odpowiednik polskiej GDDKiA).

Budowa mostu przez Zalew Kirczeński wywołała w samej Rosji wiele sprzeciwu. Pieniądze na inwestycję zostały bowiem zabrane z innych przez lata wyczekiwanych projektów, taki jak budowa mostu przez największą rzekę Syberii - Lenę.

Władze i mieszkańcy Jakucka były decyzją bardzo rozczarowani. Lena - największa syberyjska rzeka i najgroźniejsza co pokazała wielka powóź 2002 r od lat czeka na most drogowy. Miał on powstać w rejonie Jakucka stolicy Republiki Sacha i liczyć 18 km długości wraz z dojazdami.

W 2013 r został rozpisany przetarg otwarty na wykonawstwo i eksploatację mostu do 2027 r. W marcu 2014 r został rozstrzygnięty i wygrało go konsorcjum transportowe Sacha. Jest w nim m.in. drugi największy bank Rosji VTB. Podpisanie umowy miało nastąpić do 14 stycznia 2015 r. Nie wiadomo co dalej z tym teraz będzie i kto zwróci konsorcjum koszty przygotowania do przetargu i podpisania umowy.

Transport
Embraer nie poddał się w Europie po porażce w Locie. Wielkie zamówienie od SAS
Transport
Prezes PAŻP składa rezygnację. To początek gorącego lotniczego sezonu
Transport
Potężny atak hakerski na linię lotniczą. Wyciekły dane nawet 6 milionów klientów
Transport
Rusza modernizacja Okęcia. Przebudowa lotniska będzie kosztowała mniej niż planowano
Transport
PKP Cargo złożyło do sądu plan restrukturyzacyjny