Hiszpański Sąd Najwyższy przyznał rację sądowi apelacyjnemu/II instancji Audiencia Nacional, który anulował decyzję Ryanaira dotyczącą jego baz w Hiszpanii i ich pracowników. Decyzja SN o unieważnieniu apelacji Ryanaira od tamtego wyroku oznacza, że irlandzki przewoźnik musi przywrócić wcześniejsze warunki płacy i pracy 893 pracownikom/com pokładowym, i 608 pilotom, mianowicie cofnąć zmniejszenie ich wynagrodzenia odpowiednio o 10 i 20 proc., przywrócić 3 dni odpoczynku po 5 dniach [racy oraz premię za wydajność pracy w wysokości 150 euro miesięcznie.

Sąd Audiencia Nacional uznał na posiedzeniu w październiku 2021 z inicjatywy związków zawodowych USO i personelu kabinowego SITCPLA. że Ryanair podjął swą decyzję z braku dobrej woli do negocjowania ze związkami i z zamiarem zmuszenia ich do podpisania umowy na własnych warunkach, grożąc im zwolnieniami ludzi z pracy w razie odmowy - poinformował portal Eldiario.es.

Ryanair odwołał się od tego wyroku do Sądu Najwyższego, a ten przyznał rację sądowi niższej instancji. SN orzekł w tej sprawie 20 marca, a werdykt został upubliczniony teraz. W uzasadnieniu SN stwierdził, że Ryanair nie przewidział okresu konsultacji swych zamiarów, „nie chciał negocjować ze związkami w dobrej wierze i nie przedstawił sądowi wystarczającej i koniecznej dokumentacji”.

Związek zawodowy USO ma nadzieję, że po decyzji SN w sprawie, która ciągnie się od trzech lat nastąpi teraz natychmiast w przywrócenie dawnych warunków. Chodzi o podwyżki płac stewardes i pilotów, premię motywacyjną i powrót do poprzedniego systemu pracy przez 5 dni i 3 dni odpoczynku. Ryanair skrócił ten ostatni okres do dwóch dni.

„Niepokoi nas strategia niektórych przewoźników, np. Ryanaira, którzy koncentrują się na naruszaniu systemu prawnego dla maksymalnego zwiększania zdolności operacyjnych w nadziei, że decyzje sadów zapadną wiele lat po fakcie” - cytuje Reuter komunikat USO.