Czujność w samolocie niezbędna. Mężczyzna oskarżony o okradzenie współpasażerów

Jeżeli komukolwiek wydawało się, że w samolocie trudno zostać okradzionym, to lepiej niech zmieni zdanie. Tylko szybka interwencja przewoźnika i policji uratowała pieniądze okradzionych.

Publikacja: 21.12.2023 13:54

Mężczyzna oskarżony o okradzenie współpasażerów

Mężczyzna oskarżony o okradzenie współpasażerów

Foto: Adobe Stock

W trakcie rejsu, który odbył się 16 grudnia z Ho Chi Minh (dawny Sajgon) do Singapuru, jeden z pasażerów postanowił wykorzystać nieuwagę współpasażerów. W akcie oskarżenia wymieniany jest jako 52-letni obywatel Chin Zhang Xiuqiang.

- Nasz personel pokładowy został zaalarmowany przez pasażera o podejrzeniu kradzieży w kabinie i powiadomił policję lotniskową. Zaangażowani pasażerowie zostali eskortowani z samolotu przez władze lotniska w celu dalszego dochodzenia, a wysiadanie w przypadku pozostałych pasażerów przebiegło jak zwykle – relacjonował, cytowany przez CNN, rzecznik linii Scoot.

Trzy lata więzienia i grzywna za kradzież na pokładzie samolotu

Z zarzutów wynika, że Zhang miał okraść trzech pasażerów. Jednemu wyjął z plecaka 3 miliony dongów wietnamskich (równowartość 123 dolarów), innemu 510 mln dongów (ok. 21 tys. dolarów) i banknot 50 dolarów singapurskich (38 dolarów). Miał też wyciągnąć z torby trzeciego pasażera równowartość 700 dolarów w singapurskiej walucie. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany i grozi mu do trzech lat więzienia lub grzywna względnie obie kary równocześnie.

Czytaj więcej

Linie lotnicze idą na ostre starcie z ekologami. Żądają rekordowej kwoty

Złodziej prawdopodobnie byłby bezkarny, gdyby nie reakcja jednego z pasażerów, który powiadomił personel pokładowy oraz decyzja pracowników przewoźnika, którzy zaalarmowali policję na lotnisku. Pozwoliło to dokonać aresztowania i uświadomić ofiarom kradzieży, że zostali okradzeni.

Kradzież w samolocie to przestępstwo, nie wykroczenie

Kradzież w samolocie jest w większości krajów traktowana jak przestępstwo (a nie jak wykroczenie) i zdarza się częściej niż chcieliby myśleć o tym podróżujący. W Azji Południowo-Wschodniej problem stał się na tyle poważny, że policja w Hongkongu ostrzegła w październiku przed gwałtownie rosnącą liczbą kradzieży w samolotach, po tym, jak rozbito gang kradnący karty kredytowe pasażerom. Z kolei Cathay Pacific Airways od lat walczy z falą drobnych kradzieży zaopatrzenia dokonywaną przez pracowników linii i lotnisk.

Scoot, budżetowy przewoźnik należący do Singapore Airlines, przekazał że ze względów bezpieczeństwa nie poda więcej szczegółów sprawy. Uczulił jednak pasażerów, by lepiej strzegli swoich portfeli i kosztowności. Podkreślił przy tym, że załogi Scoot są szkolone, by informować władze o wszelkich podejrzanych działaniach pasażerów.

Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów