Hałdy walizek na największych europejskich lotniskach, które nie wiadomo czy i kiedy trafią do właścicieli dowodzą, że bagażowy kryzys. A mamy dopiero początek sezonu letniego.
Małym pocieszeniem jest to, że rokrocznie ok. 25 mln walizek ląduje nie tam, gdzie powinny, czyli na każdych 1000 pasażerów gubi się średnio 5,6 sztuk bagażu. Można jednak sprawić, aby zmniejszyć ryzyko takich podróży. Oczywiście najlepszym wyjściem jest podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym, ale nie zawsze jest to możliwe.
Jak się pakować
Kardynalnym błędem jest pakowanie do bagażu nadawanego rzeczy wartościowych, biżuterii, laptopa. Zdarza się, naprawdę , że pasażerowie wkładają do walizek np. gotówkę. Nie pakujemy do nadawanych walizek lekarstw, podstawowych kosmetyków, które powinny znaleźć się w torbach podręcznych. U większości tradycyjnych przewoźników mogą one ważyć 8 kg, a w liniach czarterowych 5-7 kg. To nie jest mało. Jeśli lekarstwa są w płynie, a pojemnik przekracza 100 mililitrów trzeba wcześniej pomyśleć i wziąć odpowiednie zaświadczenie od lekarza, który wystawił receptę.
Najczęściej giną walizki podczas przesiadek. Samolot jest opóźniony, pasażer zdążył się przesiąść, ale bagażowi nie uporali się z przeładunkiem. Bagaże giną również dlatego, że zawieszki mocowane przy odprawach mogą się zaczepić o cokolwiek, oderwać , chociaż z zasady są „pancerne”. Walizka bez wydrukowanej nazwy kolejnego lotniska, dokąd powinna polecieć i odpowiedniego kodu kreskowego, skazana jest na straty.
Czytaj więcej
Planujących podróże lotnicze czeka nieprzyjemna niespodzianka. Bilety są droższe niż jeszcze miesiąc temu. W niektórych wypadkach o jedną czwartą, a nawet więcej.