Reklama
Rozwiń

Komisja Europejska i Ryanair przeciwko Lufthansie

Zazwyczaj jest tak, że prezes Ryanaira Michael O’Leary obraża Komisję Europejską i bezpardonowo atakuje konkurencję. Jakie zaskoczenie, że w sprawie „lotów widmo” i sporu Irlandczyków z Lufthansą KE przychyliła się do argumentów Michaela O’Leary i potwierdziła, że tej zimy linie lotnicze w UE mają obowiązek wykorzystania połowy slotów (działek czasowych startu i lądowania).

Publikacja: 14.01.2022 17:54

Komisja Europejska i Ryanair przeciwko Lufthansie

Foto: Bloomberg

Dwa tygodnie temu prezes Grupy Lufthansy Carsten Spohr narzekał, że Lufthansa, Swiss, Austrian Airlines oraz Brussels Airlines muszą wykonać w styczniu i lutym 33 tys. lotów po Europie bez pasażerów na pokładzie. I to tylko dlatego, że chętnych do latania jest tak mało, że trudno jest wykorzystać posiadane sloty (działki czasowe startów i lądowania). Z tej liczby 18 tysięcy „lotów widmo” ma wykonać sama Lufthansa.

Zgodnie z tym, co zdecydowała Komisja Europejska przewoźnicy z krajów UE mają obowiązek wykorzystać połowę przyznanych slotów, aby ich nie utracić. Lufthansa uznała, że jest to za dużo i domagała się obniżenia tej proporcji do 80:20. Czyli linie lotnicze miałyby obowiązek wykorzystania jedynie jednej piątej przyznanych im slotów. To było nie do zaakceptowania dla lotnisk, które na takim podziale straciłyby potężne kwoty z tytułu opłat lotniczych i wielka niedogodność dla pasażerów, którzy mieliby bardzo ograniczone możliwości na przemieszczanie się po Europie. Przy tym sloty na najważniejszych lotniskach, takich jak Frankfurt, Paryż, Amsterdam czy Bruksela, ale także i Warszawa w naszym regionie są bardzo cenne i w czasach przed pandemią linie o nie walczyły i płaciły dziesiątki milionów euro, bo było ich za mało.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Transport
United Airlines znów będzie latać do Izraela. Europejskie linie jeszcze czekają
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Transport
Ukraina wjedzie do Polski na europejskich torach
Transport
Armagedon na lotniskach Rosji. Lecą głowy na Kremlu
Transport
Będzie z czego budować CPK. PPL mają rekordowe zyski
Transport
Embraer nie poddał się w Europie po porażce w Locie. Wielkie zamówienie od SAS