Była to część powstałego w 1934 roku holdingu z Kessel Henschel & Sohn i jedna z najważniejszych fabryk dostarczających uzbrojenie nazistowskim Niemcom. To na lotnisku Schönefeld, które teraz stanowi część Berlin Brandenburg testowano samoloty i broń dostarczane potem na front.

Jest to mało znana część historii lotniska Schönefeld, które w czasie gdy Niemcy były podzielone, służyło jako główny port lotniczy dla Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dlatego właśnie zarząd lotniska Berlin Brandenburg zlecił historykom zbadanie tej przeszłości. Efektem ich prac jest książka „Im Dienst des nationalsozialistischen Krieges – Der erste Flugplatz in Schönefeld ( „Lotnisko Schönefeld pierwsze w służbie wojny narodowosocjalistycznej "), a jej autorami są prof. Harald Bodenschatz , prof. Christoph Bernhardt, Stefanie Brünenberg i Andreas Butter . Książka miała swoją premierę na berlińskim lotnisku w ostatni poniedziałek, 16 sierpnia . Wkrótce ma być ona dostępna w wydaniu internetowym. Jej autorzy opisali utworzenie Henschel Flugzeug-Werke i przylegającego do niej lotniska, prowadzone tam badania i produkcję wojskową oraz znaczenie Schönefeld w przemyśle zbrojeniowym Berlina i jego okolic.

Historycy ocenili budynki z punktu widzenia historii architektury, główny nacisk położyli jednak na kwestie wojskowo i warunki produkcji w Henschel Flugzeug-Werke. Samoloty produkowane seryjnie w Schönefeld głównie przez robotników przymusowych uczestniczyły w nalotach m.in. na Hiszpanię, Anglię i Polskę .

— Wiele budynków, które były częścią Henschel Flugzeug-Werke, jest nadal nienaruszonych i jest codziennie używanych przez osoby pracujące dla naszej firmy obsługującej porty lotnicze. Jesteśmy świadomi znaczenia tego miejsca dla wojny, śmierci i zniszczenia w całej Europie. Nie można zapomnieć o historii lotnictwa Schönefeld z czasów dyktatury nazistowskiej. Tak zwani „obcy robotnicy" z terytoriów okupowanych, robotnicy przymusowi, jeńcy wojenni, kobiety i dziewczęta z obozów koncentracyjnych zmuszani byli w nieludzkich warunkach do produkcji uzupełnień dla niemieckiej machiny wojennej, która następnie niszczyła ich własne kraje. Chcemy wyjaśnić tę kwestię i się z nią skonfrontować.