Każdy, kto kiedykolwiek podróżował pociągiem na popularnej trasie spotkał się z sytuacją, w której podróż musiał spędzić na korytarzu wagonu, ściśnięty niczym sardynka w puszce. Od 8 lipca takie sytuacje mogą być znacznie rzadsze. PKP Intercity w kolejnej zmianie regulaminu wprowadza bowiem zapis, który pozwoli przewoźnikowi wstrzymać sprzedaż biletów kiedy będzie już oczywiste, że pociąg odjedzie wypełniony po brzegi.
"W przypadku braku wolnych miejsc do siedzenia w danym pociągu na przejazd w danym dniu, relacji, klasie wagonu, bilety na taki przejazd są wydawane bez wskazania miejsca do siedzenia (z wyjątkiem przedziałów menedżerskich), przy czym sprzedaż takich biletów w kasie biletowej, biletomacie, serwisie e-IC, systemie SkyCash, aplikacji IC Navigator oraz w Bilkom2, może być wstrzymana, o czym PKP Intercity każdorazowo informuje na stronie internetowej" – stwierdza ustęp dodany do paragrafu 4 regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt (podkreślenie – red.) .
W paragrafie 6 PKP IC dodatkowo podkreśla dodatkowo, że "sprzedaż biletów na przejazd jednorazowy pociągiem TLK, IC, EIC bez gwarancji miejsca do siedzenia może być wstrzymana w następujących kanałach sprzedaży: w kasie biletowej, biletomacie, serwisie e-IC, systemie SkyCash, aplikacji IC Navigator oraz w Bilkom2, o czym PKP Intercity każdorazowo informuje na stronie internetowej".
Nie oznacza to jednak, że podróżni utkną na dworcach bez możliwości wyjazdu. Jeśli nie będzie można kupić biletu w kasie, trzeba będzie wziąć potwierdzenie tego z kasy i z nim można będzie próbować u konduktora (jak widać, z regulaminu wynika, że sprzedaż u konduktora nie jest wstrzymana). Podróżny zdecyduje, czy chce podróżować w ścisku, czy woli poczekać na następny pociąg.
PKP Intercity uspokaja też, że możliwość zakupu biletu bez wskazania miejsca będzie wstrzymywana tylko, gdy zainteresowanie danym kursem będzie na tyle duże, że będzie stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa lub brak elementarnego komfortu przejazdu. Przewoźnik zachęca też, by pasażerowie kupowali bilety z wyprzedzeniem, co ma sens w wypadku planowania wakacyjnych wyjazdów, ale już niekoniecznie przy wyjazdach spontanicznych czy nagłej potrzebie.