Współczesny człowiek nieustannie dokonuje wyborów między szanowaniem natury a zaspokajaniem swoich rosnących potrzeb wynikających z nieustannego rozwoju cywilizacji. Okazuje się jednak, że postęp techniczny nie musi być przyczyną zatruwania środowiska. Opowiada o tym film „Czar zielonych kółek” (Discovery Science, poniedziałek, godz. 22.00), prezentujący pojazdy napędzane alternatywnym paliwem.

Jeden z modeli rozwija prędkość ponad 500 km/h, choć napęd silnika stanowi... olej kukurydziany. Kolejnym problemem czekającym na jak najszybsze rozwiązanie jest utylizacja ogromnej ilości codziennie wytwarzanych przez nas odpadów. Tylko w Ameryce powstaje ich dziennie 200 mln ton. Innowacyjne metody recyklingu, dzięki któremu można przetwarzać już niemal wszystko, pokazują autorzy filmu „Ekotechnologie: odpady” (Discovery Science, środa, godz. 23.00).

Miejscem, które zasłużyło na miano pierwszego ekologicznego miasta na świecie, jest Greensburg w stanie Kansas. Przed dwoma laty nawiedziło je tornado, które zniszczyło 95 procent budynków. Dziś, zaprojektowane z dbałością o naturę, zyskuje nowy kształt. Opowiada o tym dokument „Zielone miasto Greensburg” (Discovery Science, wtorek, godz. 13.00).

Aby natura mogła cieszyć następne pokolenia, potrzebna jest także troska człowieka o zwierzęta i ich środowisko naturalne. Ochrony potrzebują nie tylko mniejsze stworzenia, jak żaby, borsuki czy łasice, o czym mówi film „Na ratunek przyrodzie” (Animal Planet, sobota, godz. 16.30), ale także największe morskie ssaki. „Wojnę o wieloryby” (Animal Planet, środa, godz. 21.00) toczą działacze organizacji Sea Shepherd, nie cofając się przed stosowaniem radykalnych środków, by ocalić wymierające gatunki.

Ekolodzy toczą regularną bitwę z polującą japońską flotą wielorybniczą. Widzowie zobaczą m.in., jak przedostają się na pokład kutra harpunniczego w celu przekazania swoich żądań i zostają zatrzymani jako zakładnicy. Mniej radykalne metody ratowania zwierząt stosuje Jeff Corwin, biolog i antropolog, który uważa, że przede wszystkim potrzebna jest edukacja. Pokazuje to dokument „Śledztwo w sprawie Ziemi” (Discovery World, środa, godz. 20.00). Corwin twierdzi, że zazwyczaj człowiek jest sprawcą kłopotów, których skutków nie potrafi przewidzieć. Wiele gatunków jest zagrożonych wymarciem z powodu jego rabunkowej i nieprzemyślanej działalności. Ale póki nie jest za późno – trzeba walczyć.