W tegorocznych zmaganiach o Grand Prix zmierzą się reprezentanci 25 krajów. Impreza będzie 55. konkursem, organizowanym przez Europejską Unię Nadawców. Półfinały odbędą się w Oslo 25 i 27 maja, finał – 29 maja. Reprezentujący Polskę Marcin Mroziński (na zdjęciu) wystąpi w półfinale pierwszym – we wtorek. Zaśpiewa piosenkę „Legenda” w towarzystwie solistek Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”: Anny Lewandowskiej i Mirelli Kostrzewy oraz grającej na altówce Beaty Baszko. Utwór skomponował Marcin Nierubiec, Mroziński jest autorem tekstu. To wokalista dobrze znany telewidzom. Jest laureatem „Szansy na sukces” oraz półfinalistą trzeciej edycji „Idola”. Przez cztery lata występował w programie „Songowanie na ekranie” emitowanym w telewizyjnej Jedynce. Pojawił się też w Opolu w koncercie „Niebo z moich stron” poświęconym twórczości Seweryna Krajewskiego. Można go usłyszeć w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA w „Upiorze w operze”. Śpiewa też w programie „Jaka to melodia?”. Eurowizyjna piosenka Mrozińskiego nawiązuje do naszego folkloru. Śpiewana będzie po polsku i angielsku, a opowiada historię rycerza o przydomku Pawie Pióro.

W tegorocznym finale Konkursu Piosenki Eurowizji oprócz Norwegii jako gospodarza zagwarantowane miejsce mają: Hiszpania, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Wśród państw, które nie będą uczestniczyć w tym roku w konkursie, są Austria, Czechy, Węgry i Włochy.

Sporo emocji związanych jest ze startem Ukrainy. Pierwszy reprezentant tego kraju Vasyl Lazarovych po kilku tygodniach został wycofany z konkursu. Nową wokalistką została Alyosha z utworem „To Be Free”. Choć ta piosenka okazała się plagiatem i została wycofana. Alyosha pozostała reprezentantką naszych wschodnich sąsiadów i zaśpiewa po angielsku utwór „Sweet People”.

Czy zwycięzca powtórzy sukces grupy ABBA, Celine Dion albo zeszłorocznego zwycięzcy – norweskiego skrzypka i piosenkarza Aleksandra Rybaka? Czy potwierdzą się notowania bukmacherów i polskich fanów Eurowizji typujących reprezentantkę Azerbejdżanu na pierwsze miejsce? Jak twierdzą organizatorzy, zapowiada się wielki show.

[i]Konkurs Piosenki Eurowizji Oslo 2010 – 1. półfinał

21.00 | tvp 1, tvp polonia | WTOREK[/i]