Jak przekonują twórcy filmu – taniec towarzyski wiąże się w dużym stopniu z ludzką potrzebą bycia razem. Potrzeba ta dotyczy zarówno bycia razem kobiety z mężczyzną, jak też działania wspólnotowego – wspólnot koedukacyjnych, żeńskich i męskich. Ich przykłady ukazują kolejne części filmu, w których widz pozna efekty wizyt ekipy filmowej w Stanach Zjednoczonych, na wyspach Polinezji oraz w Maroku.

Ostatnia część dokumentu poświęcona jest rock and rollowi – tańcowi, który był jedną z form amerykańskiego wyzwolenia, wyrazem zerwania z obyczajowym tabu. Sam termin „rock and roll” (z ang. kołysać się i kręcić) został wzięty z tradycyjnych bluesów, w których był aluzją do aktu seksualnego. Po raz pierwszy w znaczeniu stylu muzycznego został użyty przez Alana Freeda w 1951 roku.

Promieniowanie tego tańca na świat (podobnie jak i całej idei wyzwolenia) spowodowało duże zmiany w lokalnych kulturach całego świata, a więc również w obyczajach tanecznych. Opowiada o tym film wyreżyserowany przez Geoffa Dunlopa z udziałem m.in. Jona Jonassena, Richarda Beauvais, Jeffreya Wrighsona i Cynthii Fowler.

11.00 | TVP Kultura | SOBOTA