Ze słynnym krakowskim kabaretem związany jest od 1966 roku. Wkrótce potem rozpoczął współpracę z absolwentką krakowskiej PWST Ewą Demarczyk. Ona wyśpiewała jego pełną ekspresji „Balladę o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, ze wzruszeniem opowiedziała historię „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”.

Andrzej Zarycki ma w swoim dorobku pieśni chóralne oraz pieśni solowe napisane do wierszy polskich i zagranicznych poetów. Skomponował słynny „Song o ciszy” do tekstu Jonasza Kofty i muzykę do poematu Percy Bysshe Shelley’a „Time long past”.

Chętnie współpracuje z teatrami. Stworzył kompozycje do ok. 200 spektakli i przedstawień telewizyjnych m.in „Gdy rozum nie śpi”, „Achmatowa”, „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca” i „Zielona Gęś”. W swoim repertuarze jego piosenki mają m.in. Anna Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka i Janusz Radek.

Zarycki jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej. Współpracował m.in z Agnieszką Holland przy „Aktorach prowincjonalnych”. Poza tym znajduje również czas na pracę pedagogiczną.

TVP Polonia przypomni jego piosenki w wykonaniu m.in.: Michała Bajora, Katarzyny Groniec, Beaty Lerach oraz Janusza Radka.

17.10 | TVP Polonia | ŚRODA