Spektakl powstał w koprodukcji z Théatre de l’Odéon, La Comédie de Clermont-Ferrand – Scene Nationale, Théatre de la Place i Hebbel am Ufer. Jest kolejnym, po “(A) polonii” z 2009 roku, autorskim kolażem różnych tekstów, stworzonym przez Warlikowskiego i dramaturga teatru Piotra Gruszczyńskiego.

Reżyser z “Procesu” Franza Kafki i jego opowiadania “Myśliwy Grakchus”, niezrealizowanego scenariusza filmowego “Nickel Stuff” Bernarda Koltesa oraz książki “Elizabeth Costello” Johna Maxwella Coetzee’ego buduje dziwny świat na pograniczu snu i rzeczywistości, w którym jego bohaterowie muszą zmierzyć się z tematami ostatecznymi. Warlikowski powraca tym przedstawieniem do swoich obsesji, wielokrotnie podejmowanych w poprzednich realizacjach. Problem kary i winy, lęku przed śmiercią i starością, problem wiary – wszystko składa się na ten sceniczny esej, toczący się niespiesznie, przypominający chwilami senne koszmary, które trudno wytłumaczyć logicznie.

I tematycznie, i aktorsko, widz tego przedstawienia może odnieść chwilami wrażenie, że po raz kolejny odwiedza znane już sobie światy Warlikowskiego. Na scenie pojawiają się aktorzy od dawna pracujący z reżyserem, m.in. Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, który tworzy pięknie balansujący między miłością a okrucieństwem duet ze Stanisławą Celińską, i Marek Kalita.

Są jednak pewne zaskoczenia. Znakomitą rolę w drugiej części spektaklu tworzy Ewa Dałkowska jako wątpiąca, sceptyczna pisarka Elizabeth Costello, stająca przed strażnikiem bramy na drugą stronę, który żąda od niej wyznania wiary. Debiutuje też w tej ekipie Mateusz Kościukiewicz, młody aktor znany do tej pory bardziej z filmowych produkcji “Wszystko, co kocham” i “Matka Teresa od kotów”.“Koniec” będzie prezentowany przez trzy kolejne dni, 6 stycznia zaplanowano premierę studencką.

[ramka]“Koniec” na podstawie tekstów Bernarda-Marie Koltesa, Franza Kafki i Johna Maxwella Coetzee, reż. Krzysztof Warlikowski, wyk. Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Farat Film Studio, ul. Notecka 22, bilety: 100, 80, 60 zł, 25 proc. zniżki dla studentów i emerytów – bilety: 30 zł, rezerwacje: tel. 22 379 33 33, premiera studencka: czwartek (6.01), godz. 17.[/ramka]