To jeden z najkrótszych, a jednocześnie najdłużej utrzymujących się na afiszu Starego spektakli teatralnego mistrza - jeden z nielicznych, „autoryzowanych" przez niego każdorazową obecnością podczas prezentacji. Tak też będzie podczas dwóch wieczorów w Teatrze IMKA.
- Przedstawienie Lupy nie tylko wydaje się mistrzowską lekcją teatru, jest także świadectwem dojrzałej artystycznej wizji reżysera i jego zachwycających aktorów – pisał Łukasza Maciejewski w „Gazecie Krakowskiej.
Kreację głównego bohatera Ludwika stworzył Piotr Skiba, wieloletni, najbliższy współpracownik Krystiana Lupy. Warszawska publiczność zna go z głównej roli w słynnym „Wymazywaniu", jako Paterę/Felliniego w „Mieście snu", a także z „Na szczytach panuje cisza" i „Persona. Tryptyk/Marylin". Grał też m. in. postać inspirowaną Andym Warholem w kultowym „Factory 2" o nowojorskim środowisku pop-artu.
Ludwik jest wzorowany na postaci austriackiego filozofa Ludwika Wittgensteina, syna magnata stalowego, w którego domu bywali Brahms, Mahler i Strauss. Genialny myśliciel i szaleniec, napisał swój najważniejszy tekst w domu dla obłąkanych. Za powstanie dzieła zapłacił najwyższą cenę. Mówi: "Przez całe życie wysilamy się na dwie, trzy strony nieśmiertelnego tekstu. Więcej nie chcemy".