Rodzeństwo Krystiana Lupy w Teatrze IMKA

Krystian Lupa, jedna z najważniejszych postaci światowego teatru, zaprezentuje 15 i 16 listopada w Teatrze IMKA "Rodzeństwo" według Thomasa Bernharda z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Publikacja: 20.10.2014 14:48

"Rodzenstwo" 1996; fot. M. Gardulski

"Rodzenstwo" 1996; fot. M. Gardulski

Foto: Teatr IMKA

To jeden z najkrótszych, a jednocześnie najdłużej utrzymujących się na afiszu Starego spektakli teatralnego mistrza - jeden z nielicznych, „autoryzowanych" przez niego każdorazową obecnością podczas prezentacji. Tak też będzie podczas dwóch wieczorów w Teatrze IMKA.

Zobacz galerię zdjęć

- Przedstawienie Lupy nie tylko wydaje się mistrzowską lekcją teatru, jest także świadectwem dojrzałej artystycznej wizji reżysera i jego zachwycających aktorów – pisał Łukasza Maciejewski w „Gazecie Krakowskiej.

Kreację głównego bohatera Ludwika stworzył Piotr Skiba, wieloletni, najbliższy współpracownik Krystiana Lupy. Warszawska publiczność zna go z głównej roli w słynnym „Wymazywaniu", jako Paterę/Felliniego w „Mieście snu", a także z „Na szczytach panuje cisza" i „Persona. Tryptyk/Marylin". Grał też m. in. postać inspirowaną Andym Warholem w kultowym „Factory 2" o nowojorskim środowisku pop-artu.

Ludwik jest wzorowany na postaci austriackiego filozofa Ludwika Wittgensteina, syna magnata stalowego, w którego domu bywali Brahms, Mahler i Strauss. Genialny myśliciel i szaleniec, napisał swój najważniejszy tekst w domu dla obłąkanych. Za powstanie dzieła zapłacił najwyższą cenę. Mówi: "Przez całe życie wysilamy się na dwie, trzy strony nieśmiertelnego tekstu. Więcej nie chcemy".

Po stworzeniu opus magnum Ludwik przybywa na parę dni "urlopu" do rodzinnego domu, gdzie spotyka się z dwoma siostrami. Dramat rodzinny konfrontuje nas z tematami geniusza w prozie codzienności, relacji między najbliższymi sobie ludźmi, które obciążone są przeszłością.

Siostry Ludwika grają wybitne krakowskie aktorki – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik oraz Agnieszka Mandat.

Spektakl miał premierę w 1996 roku, w Teatrze IMKA zostanie zaprezentowany w nowszej, wznowieniowej wersji.

Przedstawienie będzie grane 15 i 16 listopada o godz. 18.00 pod szyldem PKO Bank Polski Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny. „Rodzeństwo" trwa trzy godziny wraz z dwoma przerwami.

Więcej na www.teatr-imka.pl

Festiwal IMKI

zaprezentuje również 2 i 3 grudnia

"Carycę Katarzynę"

Jolanty Janiczak w reżyserii Witora Rubina.

"Caryca Katarzyna" to jedno z największych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, najbardziej obsypany nagrodami spektakl. Brawurowo grana historia carycy Katarzyny i Stanisława Augusta prowokuje widzów, wciąga do gry i zmusza do refleksji na temat czym jest „historyczna prawda"? Jaka jest rola płci i seksualności w sprawowaniu władzy? Gdzie przebiega granica między teatrem i życiem - także w historii. Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin otrzymali za to przedstawienie Paszporty Polityki. Grand Prix gdyńskiego Festiwalu R@port przyznało spektaklowi jury kierowane przez Dorotę Masłowską. "Caryca Katarzyna" zwyciężyła Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" w Cieszynie i Przegląd Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie. Grająca tytułową rolę Marty Ścisłowicz inteligentnie operuje odważną nagością i atomową wręcz energią. Jej kreację nagrodzono na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, na XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Na Boskiej Komedii nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dostał partnerujący Ścisłowicz Tomasz Nosinski w roli Stanisława Augusta Poniatowskiego.

26 listopada IMKA zaprasza na spektakl „Jan Peszek. Podwójne Solo", reż. Jan Peszek, Cezary Tomaszewski. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów świętuje tym spektaklem 70-lecie urodzin, 50- lecie intensywnej pracy aktorskiej i 45-lecia małżeństwa. Na wieczór "Jan Peszek. Podwójne Solo" składają się grany od 38 lat kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego Bogusława Schaeffera" oraz nowe solo "Dośpiewanie. Autobiografia". Ten drugi spektakl jest próbą spojrzenia dojrzałego artysty na najbardziej intrygujące wydarzenia z jego biografii.

Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?
Teatr
Gwiazdy teatralnej przemocy: Lupa, Strzępka, Poniedziałek i inni pod pręgierzem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku