Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji

„Les Emigrants” w adaptacji i reżyserii Krystiana Lupy, spektakl wokół którego i protestu ekipy technicznej w Szwajcarii wybuchła medialna burza, został uznany za najlepszy zagraniczny pokaz sezonu 2023/24 we Francji.

Publikacja: 08.06.2024 13:00

Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji

Foto: Odéon-Théâtre de l'Europe

W Théâtre de la Ville-Sarah Bernhardt wręczono prestiżowe Nagrody Związku Krytyków Teatralnych, Muzycznych i Tańca, którzy nagrodzili artystów, twórców oraz spektakle w sezonie 2023/2024.

Krystian Lupa i najlepszy pokaz zagraniczny

Spektakl „Les Emigrants” w adaptacji i reżyserii Krystiana Lupy, wg książki W.G. Sebalda został uznany za najlepszy zagraniczny pokaz sezonu 2023/24.

Przypomnijmy, że ekipa techniczna Comédie de Genève, zatrudniona na etatach, co było ważne dla dyrekcji, zatrzymała premierę spektaklu latem 2023 r., stawiając reżyserowi liczne zarzuty, jednak zespół aktorski stanął po stronie reżysera.

Dlatego ostatecznie doszło do premiery spektaklu 13 stycznia 2024 r. w Odéon-Théâtre de l’Europe, jednej z najważniejszych scen kontynentu. Krystian Lupa zapowiedział też, że w odpowiedzi na zarzuty ekipy technicznej powstanie dokument, który przedstawi relacje aktorów.

W zapowiedzi dyrektora Odéonu Stéphane’a Braunschweiga czytaliśmy: „Wielki Krystian Lupa powraca do Odéonu z francuską adaptacją »Wyjechali« W.G. Sebalda. Dla tych, którzy znają hipnotyzujący styl niemieckiego pisarza jasne jest, że ma on wszystko, co potrzebne, by zainspirować Lupę do stworzenia fascynującego wydarzenia teatralnego, jednego z tych, które tworzy, łącząc rusztowanie wielkiej literatury z wewnętrznymi pejzażami jego twórczych aktorów”.

Czytaj więcej

Wielka gwiazda Starego Teatru nie żyje. Zmarła Izabela Olszewska

Czterogodzinne przedstawienie Krystiana Lupy zaplanowano w dniach 11 stycznia – 4 lutego aż 24 razy, z czego dwa razy przedpremierowo. Polski reżyser skoncentrował się na dwóch postaciach – Paula Bereytera, nauczyciela W.G. Sebalda wygnanego z Niemiec przez nazistowski reżim, oraz Ambrosa Adelwartha, stryjecznego dziadka pisarza, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1910 r. Spektakl przypomina o „niszczącej sile człowieka”, która zmusza do utraty „duchowej ojczyzny”.

Krystian Lupa i „Czarodziejska góra" w Salzburgu

Ceremonia wręczenia nagród francuskiej krytyki organizowana jest co roku na zakończenie sezonu od 1963 roku przez związek zawodowych krytyków, którego początki sięgają 1872 roku.

Krystian Lupa został nagrodzony ex aequo z „A Noiva e o Boa Noite Cinderela” Caroliny Bianchi (Brazylia).

Grand Prix od krytyków za najlepsze przedstawienie teatralne roku otrzymał Stanislas Nordey za adaptację i reżyserię „Le Voyage dans l'Est” Christine Angot.

Podczas ceremonii Stéphane Braunschweig, dyrektor Théâtre de l'Odéon, który uratował spektakl Krystiana Lupy po tym, jak w Szwajcarii trwał pat — podał powody swojej rezygnacji z dyrekcji: nie ma już środków na realizację swojej misji.

Czytaj więcej

Polka Ewa Bogusz-Moore będzie dyrektorką filharmonii w Niemczech

Łączy się to z kryzysem finansowania kultury we Francji. Cięcia dotacji i cięcia finansowe w coraz większym stopniu prowadzą do spadku liczby przedstawień i twórczości. Rząd odebrał kulturze 200 milionów euro.

Teraz na Festiwalu Salzburskim Krystian Lupa pokaże prapremierę „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Pokaz 20 sierpnia.

W tym roku przypada 100. rocznica wydania powieści niemieckiego noblisty.

W Théâtre de la Ville-Sarah Bernhardt wręczono prestiżowe Nagrody Związku Krytyków Teatralnych, Muzycznych i Tańca, którzy nagrodzili artystów, twórców oraz spektakle w sezonie 2023/2024.

Krystian Lupa i najlepszy pokaz zagraniczny

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Joanna Szczepkowska i Adam Ferency laureatami Nagrody Wielkiej Festiwalu „Dwa Teatry”
Teatr
Teatr Dramatyczny po Monice Strzępce: Spajanie horyzontów Wojciecha Farugi
Teatr
Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego
Teatr
Wielka gwiazda Starego Teatru nie żyje. Zmarła Izabela Olszewska
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Teatr
Nie żyje Jan Szurmiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży