21 listopada 2013 roku kilka tysięcy osób wychodzi na kijowski Plac Niezależności, by zaprotestować przeciwko decyzji prezydenta Ukrainy o odstąpieniu od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Brutalna interwencja oddziałów milicji w nocy z 29 na 30 listopada sprawia, że spontaniczny, studencki, proeuropejski protest zamienia się w ogólnonarodową „rewolucję godności", w której uczestniczą intelektualiści i robotnicy, przedsiębiorcy i uczniowie, artyści i urzędnicy. Na Majdan wychodzą setki tysięcy ludzi...
Spektakl kondensuje fakty i emocje. Dokumentalistyka zostaje wpisana w ciała aktorów, przepisana na ruch i motywy muzyczne. Konkretne, historyczne wydarzenia rozgrywają się tu i teraz, na scenie, wobec widzów. Gorączka rewolucyjna zagarnia bohaterów, przybierając najróżniejsze formy. Entuzjazm i zwątpienie, poczucie siły i przerażenie przemocą, fascynacja wspólnotowością i samotność żałoby. Czy my - mieszkańcy bezpiecznych krajów - mamy jakikolwiek dostęp do takich doświadczeń?
"Dzienniki Majdanu"
28, 29 i 30 stycznia
Natalia Worożbyt,
przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska,
reżyseria: Wojtek Klemm,
dramaturgia: Joanna Wichowska,
scenografia: Anna Met,
muzyka: Micha Kaplan,
czas trwania: 1 godz. 30 min. (bez przerwy),
obsada: Paulina Chruściel, Paulina Holtz, Maria Robaszkiewicz, Grzegorz Falkowski, Michał Sitarski, Michał Tokaj, Kazimierz Wysota.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na spektakl "Dzienniki Majdanu" w Teatrze Powszechnym w Warszawie: