„Return to the Voice" to spektakl muzyczny, który powstał na bazie gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów. Tę dawną, niemal zapomnianą tradycję przedstawił w nowym wydaniu Teatr Pieśń Kozła.
Artyści stworzyli spektakl dzięki wyprawom badawczym do Szkocji. W 2012 roku podróżowali do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburga i Glasgow, we wrześniu 2013 roku na wyspy Lewis i ponownie na Skye. Twórców spektaklu zainspirowały gaelickie psalmy i lamenty, a także pieśni wygnania z czasów, gdy Szkoci masowo emigrowali.
- Tradycyjne pieśni odzwierciedlają głębokie korzenie kultury. Poprzez melodię i słowa opowiada się pewną historię. Ale my nie chcieliśmy tylko kopiować dawnych pieśni. Nasz spektakl jest raczej fantazją o szkockiej kulturze, wzbogacaną o obce elementy i przełożoną na język polifonii – mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła. – Opowiadamy kilka historii jednocześnie i odkrywamy światy, o których istnieniu sami nie wiedzieliśmy.
Stworzeniem niezwykłej muzyki zajęli się kompozytorzy Jean–Claude Acquaviva i Maciej Rychły. Do pracy została zaproszona Anna Maria Jopek – wybitna wokalistka jazzowa.
Utwory na jeden głos zostały przekształcone w przeszywające polifoniczne pieśni. Niemal wszystkie są wykonywane w zanikającym języku gaelickim.