Ulicami przelewa się barwny tłum, plejada postaci z życia, z kreskówek, z komiksów. Do rytmu wybijanego na bębnach i do muzyki z głośników maszerują zespoły muzyczne i taneczne, grupy przyjaciół i stowarzyszenia mniejszości narodowych, geje i lesbijki, a nawet uczniowie poszczególnych szkół. Jedni w strojach organizacyjnych, inni poprzebierani według własnego pomysłu. Wyobraźnia uczestników zabawy jest pod tym względem niewyczerpana. Czasem wystarczy jeden gadżet, innym razem delikwent nie tylko się przebiera (albo rozbiera), lecz jeszcze maluje twarz i ciało. Karnawał to w końcu czas wyjątkowej swobody i radości.
[srodtytul]Na plaży i na wulkanie [/srodtytul]
Zabawę ułatwia pogoda. W styczniu i lutym temperatura na Teneryfie, trzeciej pod względem wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich, nie spada poniżej 16 stopni, a czasem potrafi sięgnąć 22 stopni (w lecie 30 st.). Odwiedzający zimą wyspę turyści nie tylko robią więc wycieczki, by podziwiać malownicze wulkaniczne pejzaże wewnątrz Teneryfy, z najwyższym szczytem Hiszpanii, stożkiem wulkanu Teide, 3718 m n.p.m., i tajemniczy, pierwotny las, jaki porastał Ziemię w trzeciorzędzie, lecz także opalają się na wysypanych złotym piaskiem z Sahary plażach, a nawet kąpią w ciepłym (18 st. C) oceanie.
Santa Cruz to stolica wyspy i stolica całego regionu, jaki tworzą Wyspy Kanaryjskie. Na Teneryfie żyje 850 tysięcy ludzi, z czego 220 tys. w samym mieście. Choć to hiszpańska wyspa, od Hiszpanii dzieli ją tysiąc trzysta kilometrów, za to od północnych wybrzeży Afryki tylko trzysta. Wyspy Kanaryjskie dostały się pod panowanie Hiszpanów w XV wieku. Dzisiejsi jej mieszkańcy to głównie potomkowie kolonizatorów, ale także spora grupa przybyszów z Ameryki Południowej, do której Hiszpanie wyprawiali się po złoto, a w latach kryzysu po pracę. [srodtytul]Jak strażak z hydraulikiem [/srodtytul]
Tradycja urządzania zabaw karnawałowych przywędrowała na Teneryfę prawdopodobnie w XVI wieku z Europy. Początkowo był to zwyczaj kultywowany przez plebejuszy, ale w XVIII wieku do zabawy przyłączyli się arystokraci. Do XIX wieku najbardziej charakterystyczną formą obchodzenia karnawału był taniec, choć zaczęły się pojawiać konkursy i parady oraz zwyczaj przebierania. Pod koniec dziewiętnastego stulecia karnawał w Santa Cruz stał się już tak znany, że zaczął przyciągać turystów. W 1925 roku powstał pierwszy oficjalny program karnawału przygotowany przez władze miasta, od tego czasu istnieje oficjalna instytucja zajmująca się jego organizacją. W tym czasie powstają też grupy artystyczne tak charakterystyczne dzisiaj dla Wysp Kanaryjskich: comparsas (taneczne), rondallas (śpiewające) i murgas (satyryczne). Uprawiają rodzaj folkloru miejskiego. Członkowie poszczególnych zespołów przebierają się w barwne stroje (np. klaunów) i dają występy przy okazji miejskich świąt. Szczególnie lubiane są murgas, które śpiewają kuplety, najczęściej wymierzone w rządzących. Wszystkie zespoły, a działa w nich od 20 do 80 osób, to amatorzy – policjanci, strażacy, księgowi, hydraulicy, nauczyciele, którzy po pracy zbierają się w klubach, by ćwiczyć kolejne numery, dzięki którym zdobędą przychylność publiczności i pokonają rywali.