Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.07.2018 22:30 Publikacja: 01.07.2018 19:05
Fransa Timmermansa nie przekonały argumenty polskiego rządu
Foto: AFP
Komisja Europejska ma w poniedziałek ogłosić decyzję o uruchomieniu procedury przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Tymczasem polski premier, który w ostatni czwartek i piątek był na szczycie w Brukseli, nie zasygnalizował żadnej zmiany stanowiska w tej sprawie. Przekonywał, że dotrzymał wszystkich uzgodnień ze spotkań z Jeanem-Claude'em Junckerem i Fransem Timmermansem i zmiany w ustawach sądowniczych były odpowiedzią na oczekiwania Komisji.
– Poszliśmy nawet dalej, jeśli chodzi o skargę nadzwyczajną – twierdzi Morawiecki. Sugerował napięcia wewnątrz KE, co jest wersją powtarzaną od dawna przez polski rząd, jakoby w tej sprawie istniał głęboki spór między Junckerem i Timmermansem. Ten pierwszy miałby chcieć zakończenia procedury praworządności, ten drugi jej kontynuowania. Jeśli rzeczywiście taki spór był, to rząd przeliczył się w ocenie jego rozmiarów. Bo ostatecznie Juncker wziął stronę Timmermansa i całkowicie go popiera. Morawiecki sugerował też, że ewentualna procedura o naruszenie unijnego prawa, której finałem może być skarga do Trybunału Sprawiedliwości, to w gruncie rzeczy przyznanie się przez Komisję do porażki. – Procedurę praworządności przesunęli na poziom Rady UE i to wytrąciło im argumenty z rąk – powiedział premier. Według niego Timmermans wie, że w Radzie nie ma 4/5 większości do stwierdzenia, że w Polsce zagrożona jest praworządność. Dlatego sięga po inne instrumenty, jak procedura naruszeniowa. Sam Timmermans tłumaczył natomiast, że z procedurą czekał do ostatniej chwili, bo miał nadzieję na zmianę stanowiska rządu w sprawie ustawy o SN.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceminister Marek Kos ogłosili w piątek nową listę leków refundowanych. Będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas