Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.03.2019 12:43 Publikacja: 20.03.2019 11:50
Astana
Foto: AFP
Zmianę nazwy stolicy kraju zainicjował były już szef Senatu Kasym-Żomart Tokajew, który od dzisiaj pełni obowiązki prezydenta Kazachstanu. Jego miejsce w Senacie zajęła starsza córka "pierwszego prezydenta" Dariga Nazarbajewa. Po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmianę nazwy stolicy kraju Astany na Nursułtan, dzisiaj kazachski parlament jednogłośnie poparł tę propozycję w dwóch czytaniach.
Zgodnie z propozycją Tokajewa w mieście ma pojawić się pomnik "lidera narodu", to oficjalny tytuł pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Jego imieniem mają zostać nazwane wszystkie główne ulice najważniejszych kazachskich miast.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Kolejka Polaków chcących wrócić do ojczyzny może być rozładowywana przez 21 lat, jeśli państwo nadal nie będzie traktowało priorytetowo repatriacji. „Rzeczpospolita" dotarła do raportu, który uderza w rządy PiS.
W ślad za polskimi firmami produkcyjnymi i handlowymi, do Azji Środkowej zmierzają także rodzime przedsiębiorstwa logistyczne.
Największy technopark w Azji Centralnej zlokalizowany w stolicy Kazachstanu oferuje polskim spółkom technologicznym ciekawe możliwości rozwoju w międzynarodowych partnerstwach oraz preferencje podatkowe.
Mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego Kazachstan wciąż jest postrzegany jako gospodarka oparta na wykorzystaniu surowców energetycznych i od pewnego czasu pierwiastków ziem rzadkich. Tymczasem gospodarka republiki rozwija się w sposób zbalansowany.
W Kazachstanie nikt nie ma wątpliwości, że od stanu zdrowia 79-letniego „lidera narodu” zależy przyszłość całego kraju.
Kiedy w zeszłym tygodniu Sawsan al-Musawa usłyszała, że prezydent Tayyip Erdogan otworzył granice Turcji dla migrantów, aby mogli dotrzeć do Europy, syryjska matka czwórki dzieci opuściła obóz dla uchodźców we wschodniej Turcji i udała się na zachód do granicy z Grecją. Sześć dni później Musawa i jej dzieci, w tym dwóch synów z porażeniem mózgowym, obozują na dworcu autobusowym w przygranicznym mieście Edirne, zmęczeni, sfrustrowani i źli, ponieważ ich marzenie o nowym życiu w Europie nagle skończyło się na granicy UE.
Dyrektor Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego David Harris uważa, że przeprosiny Yad Vashem trzeba przyjąć z zadowoleniem. Jednocześnie zastanawia się, jak mogło dojść do tego, że szanowana instytucja została wykorzystana do agendy politycznej.
Epidemia koronawirusa w Chinach, którego śmiertelność nie jest jak dotąd wyższa niż śmiertelność zwykłego wirusa grypy i którym w liczącym ok. 1,5 mld mieszkańców kraju zaraziło się jak dotąd ok. 6 tysięcy osób wywołuje gwałtowne reakcje władz, które spotykają się ze zrozumieniem światowej opinii publicznej. W tym samym czasie nad zmianami klimatycznymi, które zagrażają setkom milionów ludzi, wielu przechodzi do porządku dziennego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas