W pierwszych pięciu miesiącach tego roku państwa Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA), która obejmuje wszystkie 28 krajów UE oraz Norwegię, Szwajcarię, Islandię i Liechtenstein, zarejestrowały ponad 290 000 wniosków o azyl - oznacza to wzrost o 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Agencja UE ds. uchodźców, Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), podała, że było wśród nich 18 400 wniosków od obywateli Wenezueli - o połowę więcej niż rok temu. Oznacza to, że Wenezuelczycy stali się pod względem liczebności drugą narodowością po Syryjczykach, ubiegającą się o azyl w UE.
Kraje Unii Europejskiej zanotowały gwałtowny wzrost wniosków azylowych również od obywateli Kolumbii, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui i Peru.
Trafiają one głównie do Hiszpanii - kraju wspólnego języka i dziedzictwa - która zarejestrowała 50-proc. wzrost ich liczby.
Krajem, do którego trafia najwięcej wniosków o azyl, są wciąż Niemcy, mimo spadku ich liczby w ciągu ostatniego roku o 17 proc., do 185 tys.