Aktualizacja: 14.04.2020 15:34 Publikacja: 14.04.2020 15:23
Autobusy zaparkowane na terminalu w Tbilisi po tym, jak władze miasta zawiesiły usługi transportu publicznego
Foto: AFP
Premier Gacharia zapowiedział, że nie będzie można wyjechać z czterech największych miast Gruzji - Tbilisi, Kutaisi, Batumi i Rustawi - ani z nich wyjeżdżać.
Blokada zostanie wprowadzona w środę 15 kwietnia o godz. 21.00 miejscowego czasu. Potrwa przez 10 dni. Powodem wprowadzenia obostrzeń jest epidemia koronawirusa.
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. Jak przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken, w obwodzie kurskim znajduje się ok. 8 tys. żołnierzy Korei Północnej, którzy w nadchodzących dniach mogą zostać włączeni w działania wojenne przeciwko Ukrainie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 października Rosjanie przeprowadzili kolejny atak powietrzny na obwód kijowski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 28 na 29 października rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów, a rosyjskie lotnictwo bombardowało Charków.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Odsiadujący w Rosji wyrok trzech lat pozbawienia wolności żołnierz USA, Gordon Black, liczy na powrót do Stanów Zjednoczonych w ramach programu wymiany więźniów.
Gdy Donald Trump mówi, że pokój jest najważniejszy i po co bić się o jakieś niezbyt istotne terytoria, nie rozumie, że Ukraińcy walczą o to, by nie zostać wessanymi przez Rosję. Przez jej dziką cywilizację. To samo dzieje się na ulicach Tbilisi.
W tym odcinku „Rzecz w tym” redaktor Bogusław Chrabota rozmawiał z profesorem Romanem Kuźniarem, politologiem i byłym dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o sytuacji w Gruzji po niedawnych wyborach, które wygrała prorosyjska partia „Gruzińskie Marzenie”.
Integracja kaukaskiego państwa z instytucjami Zachodu trwała tak długo, że kraj zdążył zboczyć na własną, autorytarną drogę. To wcale nie oznacza, że będzie rządził tam Władimir Putin.
Demokratycznych zrywów w Gruzji było już wiele, a po każdym odradzał się autorytaryzm. Bardzo to smutne, ale Tbilisi jest dziś bliżej sfery nazywanej przez Moskwę „ruskim mirem”.
Jest konieczne, żeby zorientować się na jaką skalę mogło dojść do zafałszowania wyborów w Gruzji. Bo, że doszło do zafałszowania, specjalnej wątpliwości nie ma, jeśli słyszymy o tym, jakich metod tam używano. Pytanie, jaka była tego skala - powiedział prezydent Andrzej Duda na antenie Radia ZET.
Premier Viktor Orbán pojechał do Gruzji wesprzeć rządzących. Opozycja nawołuje do protestów i nie uznaje wyniku wyborów. – Czy wybory sfałszowano? Byłbym bardzo ostrożny – mówi „Rz” analityk PISM.
Po sobotnich wyborach w Gruzji, których wyniki kwestionuje i gruzińska opozycja, i premier Salome Zurabiszwili, z gratulacjami do Tbilisi spieszy Viktor Orbán.
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili ogłosiła, że nie uznaje wyników sobotnich wyborów parlamentarnych i wezwała do protestów. Opozycja zarzuca władzom fałszerstwo. Na sytuację w Gruzji zareagowało polskie MSZ, które wyraziło głębokie zaniepokojenie przebiegiem głosowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas