Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest w Polsce 1 898 osób - to więcej niż dzień wcześniej (o 39) i niż przed tygodniem (o 211). 72 osoby wymagają respiratora.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 1 276 i przekroczyła 100 tysięcy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 10 maja. W ujęciu tygodniowym wzrost wynosi 4,7 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 9 044 osoby (dobowy wzrost o 545, tygodniowy - o 2,8 tys.).

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 265, w ciągu tygodnia - o ponad 2,1 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 35 321 zakażonych.

Według danych z 4 sierpnia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 2,34 mln próbek pobranych od ponad 1,99 mln osób. W ciągu ostatnich 7 dni przebadano 184 tys. próbek.

W środowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 640 osób. Nowe przypadki dotyczą wszystkich województw: śląskiego (152), wielkopolskiego (97), małopolskiego (90), mazowieckiego (86), łódzkiego (37), podkarpackiego (32), lubelskiego (25), dolnośląskiego (22), opolskiego (21), pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (17), lubuskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (5) i świętokrzyskiego (3).

"Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. To najwyższa dobowa liczba przypadków śmiertelnych SARS-CoV-2 w Polsce od 30 czerwca. Zgony odnotowano w Limanowej, Krakowie, Łodzi, Zgierzu, Warszawie, Nowym Mieście nad Pilicą, Siedlcach, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Tomaszowie Lubelskim, Tychach i we Wrocławiu. "Większość osób miała choroby współistniejące" - przekazano.

We wtorek ministerstwo informowało o 680 kolejnych zakażeniach (najwyższy wzrost dobowy od początku epidemii) i 6 zgonach, w poniedziałek przypadków było 575 przypadki, zmarła jedna osoba.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 48 789 osób, 1 756 zakażonych zmarło.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Made with Flourish

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.