Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu
Na podstawie prezydenckiego dekretu, 23 września, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Drugi Protokół podpisał Kairat Umarov, przedstawiciel Kazachstanu przy ONZ.
– Podpisanie dokumentu jest kolejnym krokiem na drodze do transformacji ustrojowej kraju i realizacji koncepcji „państwa słuchającego”. To także jeden z rezultatów prac Krajowej Rady Zaufania Publicznego, powołanej w celu nawiązania stałego dialogu między władzą a społeczeństwem – wyjaśnia prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
Podpisanie Drugiego Protokołu to także kontynuacja – obranego przez władze Kazachstanu – kursu, którego celem jest stopniowe zmniejszanie zakresu kary śmierci i dalsza humanizacja prawa karnego. Wykonywanie kary śmierci zostało w Kazachstanie zawieszone w grudniu 2003 roku dekretem prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, wprowadzjącym odpowiednie moratorium.
Należy zauważyć, że zgodnie z ustawodawstwem Kazachstanu, Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych podlega obowiązkowej ratyfikacji przez parlament kraju, gdyż wpływa na prawa i wolności człowieka i obywatela oraz ustanawia inne zasady niż przewidziane w ustawodawstwie Republiki Kazachstanu. Tym samym ten międzynarodowy traktat wejdzie w życie dopiero po jego ratyfikacji przez Parlament Republiki Kazachstanu.