- Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność Covid-19 automatycznie zostaje objęta izolacją, a to oznacza konieczność natychmiastowego udania się do miejsca odbywania izolacji i absolutny zakaz jego opuszczania – przypomina stołeczna policja.

Informuje, że za sprowadzenie niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego może grozić nawet do ośmiu lat więzienia.

41-letni obywatel Azerbejdżanu zrobił test na obecność koronawirusa. Gdy zgłosił się po wynik, okazało się, że jest on pozytywny. Pracownicy punktu pobrań poinformowali mężczyznę, że musi wskazać miejsce odbycia izolacji i natychmiast zastosować się do obowiązujących obostrzeń.

Jednak 41-latek odmówił podania miejsca izolacji i udał się na halę odlotów lotniska, by wrócić do swojego kraju.

Medycy z punktu pobrań na lotnisku im. Chopina w Warszawie powiadomili policję. Mundurowi zatrzymali niesubordynowanego Azera.

Usłyszał on zarzuty sprowadzania niebezpieczeństwa poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego i został aresztowany na dwa miesiące.

- Łamanie obowiązujących przepisów powoduje bardzo poważne zagrożenie epidemiologiczne. Osoba, która uzyska pozytywny wynik na obecność COVID-19 automatycznie zostaje objęta izolacją, co oznacza konieczność natychmiastowego udania się do miejsca odbywania izolacji i absolutny zakaz jego opuszczania – przypomina policja.

Apeluje również do świadków o zdecydowaną reakcję w sytuacji, gdy widzimy osoby łamiące nałożony na nich obowiązek izolacji.

Przypomnijmy: osoby wracające do Polski z zagranicy transportem zbiorowym m.in. samolotem, pociągiem, czy samochodami, które przewożą więcej niż dziewięć osób muszą odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Są z niej zwolnione osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia.

Ale zwolnieni są też m.in. uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, czy załogi statków powietrznych i morskich, pracownicy kolei, kierowcy transportu międzynarodowego.

Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione także osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (RT-PCR lub antygenowego), który został wykonany najpóźniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Poza tym od dziś obowiązuje także kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. Z kwarantanny zwalnia ujemny wynik testu.