Kandydaturę Wulffa zaakceptowały dwie pozostałe partie koalicji: bawarska CSU oraz liberalna FDP. Formalny wybór nowego szefa państwa nastąpi 30 czerwca. Dokona go Zgromadzenie Federalne złożone z 1044 członków Bundestagu i przedstawicieli landów. Partie koalicji rządowej dysponują w nim większością głosów, co oznacza, że niespodzianek spodziewać się nie należy.

51-letni Christian Wulff jest od 2003 roku premierem Dolnej Saksonii, gdzie stoi na czele koalicji CDU i FDP. Land ten jest kuźnią politycznych talentów ostatnich lat. Jego premierem był w przeszłości były kanclerz Gerhard Schröder. Jego następcą został Sigmar Gabriel, obecny szef SPD. Z Dolnej Saksonii pochodzi także charyzmatyczna Ursula von der Leyen, obecna minister pracy, która do wczorajszego popołudnia uchodziła za niemal pewną następczynię prezydenta Horsta Köhlera. Zdaniem “Spiegla” jej kandydaturze sprzeciwili się konserwatyści w CDU, obawiając się koncentracji władzy w państwie przez dwie kobiety-protestantki.

Wulff będzie drugim w historii RFN prezydentem katolikiem. Uchodzi za przedstawiciela konserwatywnego skrzydła partii i za konkurenta Merkel w CDU. Studiował prawo i specjalizował się w sprawach gospodarczych.

SPD i Zieloni przedstawili  własnego kandydata na prezydenta. Jest nim 70-letni Joachim Gauck, pastor i dysydent w czasach NRD, a po zjednoczeniu pierwszy szef Urzędu ds. Akt Stasi. Ma niewielkie szanse na wybór.