Irański przywódca ajatollah Chomeini nałożył na Rushdiego fatwę (klątwę) w 1989 roku. Zdaniem wielu wyznawców islamu „Szatańskie wersety” obraziły ich samych, ale przede wszystkim proroka Mahometa. Chomeini wprost wezwał „gorliwych muzułmanów” do zlikwidowania niepokornego pisarza. Kierownictwo irańskie formalnie zniosło fatwę w 1998 roku, ale jak widać, nie wszyscy przyjęli to do wiadomości.
Rushdie ujawnił, że napisał już 100 stron wspomnień o „życiu w strachu” w Wielkiej Brytanii, jakie stało się jego udziałem po tym, jak ogłoszona została klątwa. Zmuszony został wówczas do ukrywania się. 24 godziny na dobę strzegła go policja. Pisarz zapewnił, że odtwarzanie tych trudnych chwil wcale nie jest dla niego stresujące. – Po prostu cieszę się, że piszę – powiedział. Książka ma być gotowa w 2011 roku.
Salman Rushdie jest synem Hindusa – muzułmanina. Pochodzi z Bombaju, ale od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Studiował na Uniwersytecie Cambridge. Zanim zawodowo zajął się pisarstwem, pracował w agencjach reklamowych. „Szatańskie wersety” to jego czwarta książka. W 2007 roku królowa Elżbieta II nadała mu szlachectwo, co w świecie islamu wywołało wielkie oburzenie.