Kim Dzong Un wydał oświadczenie podczas obchodów 67. rocznicy zakończenia wojny koreańskiej. Przywódca Korei Północnej pojawił się na przyjęciu dla weteranów - poinformowała oficjalna agencja informacyjna KCNA.

Kim powiedział, że opracowano broń jądrową w celu zdobycia "absolutnej siły" i odparcie kolejnego konfliktu zbrojnego. Podkreślił, północnokoreański program atomowy ma defensywny charakter.

- Jesteśmy w stanie bronić się przed każdą formą presji i zagrożenia militarnego ze strony imperialistycznych i wrogich sił - mówił.

- Dzięki naszemu niezawodnemu i skutecznemu odstraszaniu nuklearnemu, nie będzie już wojny, a bezpieczeństwo i przyszłość naszego kraju będzie na zawsze zagwarantowana - przekonywał.

Zawieszone są rozmowy w sprawie likwidacji programu atomowego i rakietowego przez Pjongjang. Kim Dzong Un i prezydent USA Donald Trump spotkali się w tej sprawie po raz pierwszy w 2018 roku. Ich rozmowa rozbudziła nadzieję na przełom, jednak kolejny szczyt zorganizowany rok później nie przyniósł oczekiwanych efektów.