Senat USA głosował w czwartek nad ustawą, która miała usunąć ostatnie bariery w stosunkach handlowych z Rosją.
Normalizacja relacji gospodarczych z Moskwą jest konsekwencją przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sierpniu br. Rosjanie zobowiązali się m.in do większego otwarcia swojego rynku dla zagranicznych spółek, ochrony własności intelektualnej oraz obniżenia barier celnych. Jednak aby amerykańskie firmy mogły korzystać z tych udogodnień, potrzebne było zniesienie przez Kongres restrykcji i ograniczeń w relacjach handlowych, często sięgających nawet do lat zimnej wojny. Ma między innymi przestać obowiązywać zapis ustawy Jacksona-Vanika z 1974 roku uzależniający relacje handlowe między USA a ówczesnym ZSRR od poszanowania praw mniejszości żydowskiej i zgody na jej emigrację.
Kolejni prezydenci uchylali co prawda corocznie tymczasowo obowiązywanie ustawy, jednak nigdy nie straciła ona ważności. Nowy projekt zobowiązuje Biały Dom do monitorowania, czy Rosja przestrzega w relacjach z Ameryką zasad narzuconych przez WTO.
Projekt prawa Magnitsky'ego przewiduje sankcje za łamanie praw człowieka
Wynik głosowania w Senacie nad ustanowieniem stałych, normalnych stosunków handlowych z Rosją uważany był za przesądzony. W listopadzie podobny projekt przeszedł przez Izbę Reprezentantów większością głosów. Także Biały Dom zapowiada szybkie podpisanie ustawy. Za przyjęciem ustaw lobbowały amerykańskie izby handlowe skarżące się, że w wyścigu do liczącego 140 milionów konsumentów rosyjskiego rynku Amerykanów wyprzedzają już i Chińczycy, i Europejczycy. – Rosja jest szybko rozwijającym się rynkiem. Aby Stany Zjednoczone miały udział w tym wzroście, musimy przegłosować ustanowienie stałych, normalnych stosunków handlowych. Jeśli do tego dojdzie, w ciągu pięciu lat powinniśmy podwoić nasz eksport do Rosji – argumentował przewodniczący senackiej Komisji Finansów Max Baucus. Brak statusu PNRT (od permanent normal trade relations) uniemożliwia także Stanom Zjednoczonym rozstrzyganie ewentualnych sporów handlowych z Rosją za pośrednictwem WTO.