Raport przeprowadzany jest corocznie przez Instytut Ziemi na Colombia University dla United Nations Sustainable Development Solutions Network. Mieszkańcy ponad 150 krajów pytani są o ocenę takich elementów jak zamożność, wolność polityczna, poziom skorumpowania władzy, zarobki, pomoc społeczną czy bezpieczeństwo pracy.
Dania została najszczęśliwszym krajem świata po raz drugi z rzędu, a na czele rankingu utrzymuje się już od dziesięcioleci. W tym roku, w skali od 0 do 10 otrzymała 7,693 punktu. Dla porównania, najbardziej niezadowoleni z poziomu własnego szczęścia mieszkańcy Togo przyznali swojemu krajowi 2,936 punktu.
Według raportu najszczęśliwsi są mieszkańcy krajów zamożnych, ale jak się okazuje, to wcale nie poziom zamożności jest dla nich najbardziej istotny w ocenie poziomu zadowolenia z życia. Największe znaczenie ma dla nich sprawne działanie pomocy społecznej i wolność podejmowania decyzji.
Takie kraje jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania zajęły w rankingu zaskakująco niskie pozycje, odpowiednio 17. i 22. Stany Zjednoczone o 1 punkt wyprzedził Meksyk. Polska zajęła 51. miejsce. Nasi sąsiedzi natomiast: Rosja - 68., Ukraina - 87., Litwa - 71., Białoruś - 66., Słowacja - 46., Czechy - 39., Niemcy - 26.
Średnia wśród obywateli 156 badanych krajów ocena wynosi 5,1. Na ostatnich miejscach rankingu znalazły się kraje afrykańskie: Rwanda, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Benin i wspomniane już Togo