Bruksela ratuje Kiszyniów

Unia Europejska zniosła ograniczenia na mołdawskie wina, na które Moskwa nałożyła embargo.

Publikacja: 25.09.2013 17:38

(fot.Thomas Oldcastle)

(fot.Thomas Oldcastle)

Foto: Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5.

W najbliższym czasie Mołdawia będzie mogła eksportować swoje wina do państw Unii Europejskiej bez żadnych ograniczeń ilościowych. Bruksela zniosła wszelkie ograniczenia, nie czekając na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kiszyniowem – poinformował w mołdawskiej telewizji Publika-TV komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej Dacian Cioloş.

- Jedyny warunek, który muszą spełniać mołdawskie winnice to dopasowanie się do standardów jakości europejskiej – oświadczył komisarz.

Przed zniesieniem ograniczeń Mołdawia mogła eksportować do państw Unii Europejskiej tylko 180 tys. hektolitrów rocznie. Według statystyk, tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku, do UE trafiło 5,6 mln litrów wina. Decyzja unijnych urzędników została podjęta w związku z ostrymi ograniczeniami, które Moskwa nałożyła na Kiszyniów.

11 września Rosja wprowadziła całkowity zakaz na mołdawskie wina. Kluczową decyzję w tej sprawie podjął Giennadij Oniszczenko, rzecznik praw konsumenta w Rosji (Rospotrebnadzor). Przyczyną tej decyzji mają być wątpliwości co do jakości importowanych produktów. Jednak w bieżącym roku został przebadany tylko jeden procent produktów z Mołdawii, dostępnych na rosyjskim rynku.

Rosja kilkakrotnie zwracała się do mołdawskiego rządu z propozycją przystąpienia do Unii Celnej (Rosja, Białoruś, Kazachstan). Jednak za każdym razem Mołdawianie odrzucali tę propozycję. Przed wprowadzeniem embarga rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin odbył wizytę w Mołdawii, podczas której próbował przekonać mołdawskie władze, żeby zrezygnowali ze zbliżenia z UE.

– Jeżeli Mołdawia podpisze umowę z UE, będziemy musieli podjąć odpowiednie kroki – podsumował swoją wizytę Rogozin. – Trzeba rozumieć, że Europa nie proponuje Mołdawii pełnowartościowego partnerstwa. Umowa stowarzyszeniowa to tylko przedpokój, gdzie można stać bez końca nie wchodząc do środka – dodaje.

Wizyta ta nie spełniła oczekiwań, a Krem zablokował import mołdawskich win, narażając Kiszyniów na milionowe straty. Drugim krokiem Moskwy była, zapowiadana przez Rogozina, deportacja Mołdowian. Tydzień temu mołdawska prasa poinformowała o masowej deportacji swoich obywateli z terytorium Federacji Rosyjskiej. – Po wprowadzeniu embarga na import wina, Rosja rozpoczęła deportację obywateli Mołdawii – informowała tamtejsza gazeta Panorama.

W listopadzie br. w Wilnie Mołdawia zamierza odpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Znosząc ograniczenia na eksport win dla Mołdawii, UE ratuje Kiszyniów od rosyjskiego embargo i zdobywa kolejnych zwolenników europejskiej integracji w tym kraju.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne