Tym razem jednym z najbardziej przejmujących wystąpień towarzyszących sesji było przemówienie zaledwie 16-letniej dziewczynki z Pakistanu.
Nazwisko Malali Yousawzai stało się znane na całym świecie po tym, jak w październiku zeszłego roku została ciężko raniona przez talibańskiego fanatyka. Malala przeżyła zamach i po długiej kuracji w Pakistanie i Wielkiej Brytanii wróciła do zdrowia.
Tym razem została zaproszona do Nowego Jorku, by opowiedziała przywódcom świata o swojej walce i o warunkach w jakich żyją dzieci i młodzi ludzie w strefach wojny i zagrożenia. „Zamiast wysyłać broń przysyłajcie pióra, zamiast wysyłać czołgi do Afganistanu i innych krajów cierpiących z powodu wojen przysyłajcie nauczycieli. To jedyny sposób w jaki możemy walczyć o nasze wykształcenie" – mówiła Malala podczas posiedzenia z okazji pierwszej rocznicy inicjatywy Global Education First. Inicjatywa ta mająca na celu poprawę edukacji i równość w dostępie do niej została zainicjowana przez sekretarza generalnego ONZ Ban ki Moona.
Nazwisko pochodzącej z górskiej Doliny Swat Malali Yuowsawzai stało się znane w Pakistanie, gdy już jako 12-latka podjęła walkę o prawo do edukacji dla dziewcząt. Kontynuowała wysiłki swojego ojca, Ziauddina Yousafzaiego, poety i propagatora edukacji. Prowadziła spopularyzowany przez BBC blog „Pamiętnik pakistańskiej dziewczynki" pod pseudonimem Gul Makai, nagrywała filmiki umieszczane na YouTube. Przekonywała swoje rówieśniczki i ich rodziców, ze tylko uzyskanie wykształcenia może w przyszłości odmienić los kobiet w Pakistanie.
Działalność dziewczynki wywołała wściekłość islamistów, którzy wręcz przeciwnie – od lat robią wszystko, by zniechęcić dziewczynki do nauki. Pakistańscy talibowie zastraszają nauczycieli, zwłaszcza na obszarach wiejskich, atakują autobusy szkolne a nawet posuwają się do zatruwania posiłków w szkolnych stołówkach. Szczególną irytację mułłów wywoływała właśnie Malal, która nie dość, że dawała zły przykład to stała się dzięki swoim akcjom popularna. Jej profil na Facebooku śledziło tysiące dziewczynek, a rząd pakistański w 2011 r. wyróżnił małą aktywistkę Nagrodą Pokoju.