Obecnie za wierzącego prawosławnego chrześcijanina uważa się dwóch na trzech Rosjan, w porównaniu do zaledwie jednego na sześciu w roku 1989, gdy zbliżał się upadek Związku Radzieckiego.
Sondaż przeprowadzony wśród 1603 osób wykazał, że jako prawosławni chrześcijanie określa się 68 procent badanych Rosjan, w porównaniu z 17 procentami w 1989 roku.
Odsetek osób deklarujących się jako muzułmanie, również wzrósł: od 1 procenta w 1991 do 7 procent obecnie. Liczba rosyjskich katolików i protestantów pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie, około 1 procenta.
Jeden na pięciu Rosjan (około 19 procent) deklaruje dziś brak przekonań religijnych, w porównaniu do 75 procent w 1989 roku, gdy ateizm był oficjalnym światopoglądem, i do 53 procent w 1991 roku, już po upadku Związku Radzieckiego.
Większość badanych, którzy deklarują się jako prawosławni chrześcijanie, nie jest regularnie praktykująca. Tylko 4 procent spośród nich uczestniczy we mszy raz w tygodniu, 35 procent w ogóle nie chodzi do cerkwi, a 17 procent uczestniczy w obrzędach kościelnych kilka razy w roku.