Warszawa i Praga uzgadniają stanowisko wobec Rosji

Polska i Czechy utrzymują różnice zdań w sprawie Ukrainy, co nie przeszkadza w rozwoju współpracy energetycznej zmniejszającej zależność od rosyjskiego gazu.

Aktualizacja: 21.04.2015 16:36 Publikacja: 20.04.2015 21:00

Premier Czech Bohuslav Sobotka i premier Ewa Kopacz

Premier Czech Bohuslav Sobotka i premier Ewa Kopacz

Foto: AFP

W czasie poniedziałkowych polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych zapadła ostateczna decyzja o budowie połączenia gazowego Stork 2 umożliwiającego w przyszłości transport gazu z gazoportu w Świnoujściu do Czech. Rozwijana będzie także infrastruktura drogowa z polskich portów do naszych południowych sąsiadów. Połączenie gazowe powstanie za unijne pieniądze, a cała dokumentacja ma zostać przesłana do Brukseli w przyszłym roku. Poniedziałkowe konsultacje potwierdziły, jak ważna jest dla obu krajów współpraca gospodarcza także w sytuacji pewnych napięć związanych z różnicą ocen wydarzeń na Ukrainie.

– Czesi mają inną percepcję zagrożeń, inaczej patrzą na współpracę z Rosją, ale w sprawach ważnych strategicznie projektów zależy im na dobrych relacjach z Polską – tłumaczy „Rz" Jakub Groszkowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. Temat Ukrainy i Rosji był także obecny w Pradze i jak wynika z wypowiedzi premier Ewy Kopacz, uzgodniono, iż UE musi być solidarna i jednoznaczna, jeżeli chodzi o politykę wobec Ukrainy. Tego rodzaju uzgodnienia mają swoją wagę przed czerwcowym szczytem UE, który zadecyduje o sankcjach wobec Rosji.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1182
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177