Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Liczba przypadków zakażenia koronawirusem spadła na Ukrainie o 75 proc.
W pierwszej połowie 2023 r. liczba potwierdzonych przypadków COVID była czterokrotnie wyższa niż zgłoszona od początku 2024 r.-poinformowa Mychajło Rosada, szef Centrum Zdrowia Publicznego.
-Jeśli porównamy pierwszą połowę 2024 r. z tym samym okresem w 2023 r., zapadalność w tym roku jest 4,6 razy niższa. Ale od czerwca nastąpił pewien wzrost zachorowań. Wiele przypadków COVID stwierdzono u osób przybyłych z krajów europejskich — powiedział Rosada.
Rosjanie nie przestają atakować obwodu chersońskiego
W sobotę późnym wieczorem Rosja kolejny raz tego dnia zaatakowała obwód chersoński.
Także w Charkowie zarejestrowano kilka eksplozji.
Były współprzewodniczący Memoriału Oleg Orłow: Nie prosiłem Putina o ułaskawienie
Działacz na rzecz praw człowieka i były współprzewodniczący Memoriał uOleg Orłow, który został zwolniony z więzienia w wyniku niedawnej dużej wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, powiedział w wywiadzie dla niezależnego portalu Meduza, że nie występował o ułaskawienie do Putina.
- Nie przyznaję się do winy. Dlaczego, u licha, miałbym prosić prezydenta o ułaskawienie, skoro, ogólnie rzecz biorąc, zostałem uwięziony za korzystanie z przysługującego mi prawa do wolności słowa — cytuje Meduza.
Rosyjski pianista, przeciwnik wojny na Ukrainie, zmarł w areszcie w wyniku głodówki
W areszcie Kusznir prowadził tzw. suchą głodówkę - odmawiał przyjmowania pokarmów stałych i płynnych.
Czytaj więcej
W areszcie śledczym w Birobidżanie, dalekowschodnim Żydowskim Regionie Autonomicznym w Rosji, zmarł po głodówce 39-letni Paweł Kusznir, pianista i przeciwnik wojny na Ukrainie.
W sobotę Rosja użyła ponad 500 dronów w atakach na Ukrainę
Od początku dnia wojsko rosyjskie użyło ponad 500 dronów kamikadze, aby uderzyć na Ukrainę. Prócz tego Rosjanie zrzucili m.in. 62 kierowane bomby lotnicze, informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu z godziny 22:00 w sobotę.
Przetarg na odbudowę szpitala Ochmatdyt unieważniony
Rosnące obawy dotyczące „bezimiennej” firmy budowlanej, która wygrała przetarg na rekonstrukcję ostrzelanego przez Rosjan szpitala dziecięcego Ochmatdyt, , spowodowały unieważnienie przetargu.
Minister zdrowia Wiktor Liaszko ogłosił, że nowy przetarg na wybór firmy budowlanej zostanie przeprowadzony w ciągu najbliższych 7 do 16 dni po tym, jak doniesienia medialne zakwestionowały kwalifikacje dewelopera, który wygrał poprzedni konkurs.
Atak rosyjskich dronów na karetkę
12-letni chłopiec i trzej dorośli mężczyźni zostali ranni w rosyjskim ataku dronów w obwodzie chersońskim w sobotę, 3 sierpnia. Siły rosyjskie zaatakowały również załogę karetki.
12-latek został rany, gdy dron zrzucił na niego ładunek wybuchowy. Chłopiec trafił do szpitala w średnim stanie.
Igrzyska w Paryżu. Ukraińskie szablistki ze złotem
Ukrainki w finale pokonały reprezentantki Korei Południowej.
Zełenski: Obecność Grupy Wagnera w Wenezueli jest dowodem na ingerencję Rosji w sprawy innych krajów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest zaniepokojony doniesieniami o tym, że rosyjscy najemnicy Grupy Wagnera zostali zauważeni w Wenezueli obok wojsk państwowych dowodzonych przez byłego prezydenta Nicolása Maduro.
Zełenski powiedział, że jest to przykład ingerencji Rosji w sprawy innych krajów.
Maduro ogłosił zwycięstwo w ostatnich wyborach prezydenckich pomimo powszechnego przekonania, że wybory zostały sfałszowane. Kraj ogarnęła fala protestów.
Były komisarz wojskowy zatrzymany za korupcję
Prokuratura Generalna poinformowała o zatrzymaniu byłego komisarza wojskowego w Równem, podejrzanego o przyjęcie 46 milionów hrywien. Jest podejrzany m.in. za pomoc poborowym w unikaniu służby wojskowej.
Rosyjski dron zrzucił ładunek wybuchowy na mężczyznę
Rosyjski dron zrzucił ładunek wybuchowy na mieszkańca jednej ze wsi w obwodzie chersońskim.
68-letni mężczyzna trafił do szpitala.
Zełenski powtarza: Musimy zakończyć wojnę na naszych warunkach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował wojsku i pracownikom przemysłu obronnego za ataki ostatnie liczne ataki na rosyjskie lotniska, rafinerie i logistykę, podkreślając, że Ukraina powinna zakończyć wojnę na swoich własnych warunkach.
Rosyjska pielęgniarka w areszcie. Nazwała "przystojnym" żołnierza Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego walczącego po stronie Ukrainy
Pielęgniarka z obwodu kaliningradzkiego została umieszczona w areszcie śledczym po użyciu słowa „przystojny” w odniesieniu do bojowników „Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego” walczących po stronie Ukrainy. Zarzucono jej "usprawiedliwianie terroryzmu".
Ukraina ewakuuje swoich obywateli z Libanu
Ukraina przeprowadza ewakuacje na Bliskim Wschodzie: z Libanu ewakuowano 30 obywateli – są to kobiety i dzieci.
Poinformował o tym Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.
Ukraiński Rzecznik Praw Człowieka z pilnym apelem do Czerwonego Krzyża i ONZ
Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmytro Łubinec pilnie zaapelował do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i ONZ w sprawie zabicia ukraińskiego jeńca wojennego przez okupantów.
„W Internecie pojawiło się zdjęcie, prawdopodobnie przedstawiające ciało ukraińskiego jeńca, któremu Rosjanie odcięli głowę i kończyny. To nie tylko naruszenie Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, to zachowanie nieludzkie! Zauważam, że zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego żaden jeniec wojenny nie może być poddawany okaleczeniu fizycznemu, przemocy ani morderstwu” – napisał ukraiński Rzecznik Praw Człowieka.
„Chciałbym przypomnieć, że jeńcy wojenni są w rękach wrogiego państwa i ono odpowiada za ich traktowanie! Oznacza to, że odpowiedzialność za zabijanie i okaleczanie spoczywa nie tylko na rosyjskich żołnierzach, ale na samej Federacji Rosyjskiej” – podkreślił rzecznik.
Ukraińskie szermierki w finale szabli
Reprezentacja Ukrainy kobiet dotarła do finału Igrzysk Olimpijskich 2024 w szermierce szablą. W półfinale Ukraina pokonała Japonię — 45:32.
Intensywne walki w Wołczańsku
Rzecznik Charkowskiego Zgrupowania Operacyjno-Taktycznego wojsk, Witalij Sarancew, poinformował, że w Wołczańsku toczą się intensywne walki.
Rosjanie rotują zespoły szturmowe, przygotowując 4. ochotniczą brygadę szturmową do misji ofensywnych. Walki toczą się na ulicach miasta. Wróg próbuje zaatakować czołowo w centrum miasta, a także nacierać z flanki.
Rosyjski aktywista antywojenny zmarł w areszcie tymczasowym
Muzyk i działacz antywojenny Paweł Kusznir zmarł w areszcie śledczym w Birobidżanie, stolicy Żydowskiego Obwodu Autonomicznego Rosji, poinformował kanał „Wot Tak” na Telegramie.
Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) zatrzymali Kusznira pod koniec maja za "wzywanie do aktów terrorystycznych”, poinformowała grupa o nazwie „Nietypowy Birobidżan” na rosyjskim portalu społecznościowym Vkontakte.
Przyjaciele Kusznira, Olga Romanowa, szefowa projektu „Zatrzymana Ruś” i pianistka Olga Szkrygunowa, powiedziały „Wot Tak”, że aktywista zmarł 27 lipca w wieku 39 lat po proteście głodowym.
Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt i uszkodzili cztery wyrzutnie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie niszczyły okręt podwodny rosyjskiej Floty Czarnomorskiej „Rostów nad Donem” i poważnie uszkodziły cztery wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych „Triumph”.
Sąd Najwyższy Czech potwierdził wyrok dla snajpera
Sąd Najwyższy Czech potwierdził wyrok 21 lat więzienia dla Alojza Poláka, który walczył u boku sił prorosyjskich w Donbasie w latach 2016-2020.
W grudniu 2016 r. Alojz Polák opuścił Czechy i udał się na tereny Donbasu, które nie były kontrolowane przez rząd, gdzie aktywnie walczył z ukraińskimi siłami zbrojnymi jako członek wspieranej przez Rosję „Gwardii Republikańskiej”. Początkowo służył jako snajper, później awansował na stanowisko dowódcy plutonu. Śledztwo wykazało, że zabił co najmniej czterech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy w latach 2016-2020.
Polák, 52-letni obywatel Czech, został skazany zaocznie i obecnie jest poszukiwany. Obrona wcześniej twierdziła, że prawdopodobnie nie żyje.
Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału Pokrowska
Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku ostrzału Pokrowska w obwodzie donieckim – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. „To już drugi atak na miasto w dniu dzisiejszym. Tym razem Rosjanie uderzyli w sektor prywatny: jeden dom został zniszczony, kilka innych zostało uszkodzonych. Całe terytorium obwodu donieckiego jest niebezpieczne dla życia. Rosjanie celowo i regularnie uderzali w ludność cywilną. nie ryzykuj życia. Ewakuuj się!” – napisał na Telegramie.
Od poniedziałku Polska zamknie jeden z punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą
Od poniedziałku 5 sierpnia Polska zamknie jeden z punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą – w pobliżu ukraińskiego przejścia Jagody – w celu przeprowadzenia generalnych napraw – poinformował RMF24. Prace mają potrwać do 14 listopada.
8 ukraińskich dzieci wróciło do domu z okupowanych przez Rosję części obwodu chersońskiego
Gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że pięć dziewczynek i trzech chłopców w wieku od sześciu do 17 lat wróciło do domu. Gubernator podziękował ukraińskiej organizacji humanitarnej Save Ukraine za umożliwienie powrotu dzieci.
Według danych ukraińskiego rządu, od lutego 2022 r. Rosja nielegalnie uprowadziła co najmniej 19 500 dzieci, a do tej pory mniej niż 400 wróciło do domu.
Rosji brakuje surowców. Władze liczą na "przyjazne kraje"
Rosja ma wszystkie surowce u siebie, ale przez dziesięciolecia gospodarka w sowietach, a potem federacji nastawiona była na energetyczne kopaliny. Obecnie zapotrzebowanie rosyjskiej gospodarki na 16 rodzajów surowców, zaliczanych do strategicznych, jest „w znacznym stopniu” zaspokajane importem.
Czytaj więcej
Największe terytorium, tablica Mendelejewa pod ziemią, a jednak to nie wystarczy. Rosja jest dziś uzależniona od importu surowców krytycznych, przyznał Kreml. I ta zależność rośnie.
Polska oddała Rosji Rubcowa. Ekspert: To stwarza dług wdzięczności
- Oddanie jakiegoś szeregowego agenta, gdy Białemu Domowi na tym bardzo zależy, jest działaniem wzmacniającym więzi sojusznicze i budującym wzajemne zaufanie, stwarza to po drugiej stronie pewien dług wdzięczności. Zresztą, u nas co? Dostałby dwa lata więzienia, bo nasze sądy takie rzeczy traktują w sposób pobłażliwy, wyszedłby po roku za dobre sprawowanie i tyle byśmy go widzieli - mówi w rozmowie z rp.pl dr Witold Rodkiewicz, główny specjalista Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując wypuszczenie przez stronę polską rosyjskiego agenta Pawła Rubcowa.
Czytaj więcej
Dlaczego Polska oddała Rosji rosyjskiego agenta Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzaleza, choć nad Wisłę nie wrócił żaden z Polaków przetrzymywanych w Rosji lub na Białorusi, np. Andrzej Poczobut? Czy wymieniając więźniów Rosja daje sygnał o gotowości do rozmów na temat Ukrainy? Jak długo może potrwać wojna na Ukrainie? W rozmowie z rp.pl najnowsze wydarzenia komentuje dr Witold Rodkiewicz, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Ukraińskie drony zaatakowały sześć regionów Rosji. Władze potwierdzają
Gubernator obwodu rostowskiego Wasyl Gołubiew potwierdził, że w nocy na terytorium regionu wleciało 55 ukraińskich dronów.
Czytaj więcej
Ukraińskie drony zaatakowały sześć regionów Rosji. Obiekty w rejonie Rostowa, Orła, Biełgorodu, Kurska, Riazania i Woroneża znalazły się na celowniku Sił Zbrojnych Ukrainy (ASU) – informuje The Moscow Times.
Zełenski o możliwości uderzenia na lotniska wojskowe w Rosji: Potrzebujemy wspólnego rozwiązania z naszymi partnerami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że rosyjskie lotnictwo, które tylko w zeszłym tygodniu zrzuciło ponad 600 bomb kierowanych na terytorium Ukrainy, powinno zostać "zniszczone tam, gdzie się znajduje, wszelkimi skutecznymi środkami".
- Uderzenie na rosyjskie lotniska jest sprawiedliwe. Potrzebujemy wspólnego rozwiązania z naszymi partnerami — rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa - mówił.
Brytyjski wywiad oszacował rosyjskie straty na froncie
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnie dzienne straty bojowe rosyjskiej armii w zabitych i rannych spadły z 1262 osób dziennie w maju do 1140 w lipcu. Ostatnie trzy miesiące były dla Rosjan najgorsze pod względem strat od lutego 2022 roku.
Rumunia planuje wspólnie z Ukrainą rozwijać rakiety Neptun
Rumunia, idąc za przykładem innych krajów europejskich, planuje rozwijać broń we współpracy z Ukrainą, w szczególności koncentrując się na pociskach przeciwokrętowych R-360 Neptun.
Zełenski odznaczył 274 żołnierzy, w tym 169 pośmiertnie
Dekret nr 500/2024 został opublikowany na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Zgodnie z dokumentem, odznaczenia są przyznawane za odwagę w obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych.
Ukraina zaatakowała rosyjskie lotnisko i magazyny ropy naftowej
W nocy ukraińskie drony zaatakowały lotnisko Morozowsk w obwodzie rostowskim. Wojsko poinformowało, że Rosjanie przechowywali tam m.in. kierowane bomby lotnicze.
Przeprowadzono również naloty na składy ropy naftowej i paliw w obwodach leżących przy granicy z Ukrainą.
Obwód charkowski: w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła kobieta
Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Synehubow poinformował, że zginęła 55-letnia kobieta, a 9 innych osób zostało rannych.
Podsumowanie piątkowych działań na froncie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby na całej linii frontu doszło do 123 starć, z czego 34 na kierunku pokrowskim.
Magazyn ropy w obwodzie biełgorodzkim zaatakowany przez drony
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesłąw Gładkow poinformował, że w nocy drony zaatakowały jeden z magazynów ropy.
W wyniku ataku doszło do pożaru i eksplozji jednego zbiornika.
Rosja utrzymuje jeden okręt z pociskami Kalibr na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna informuje, że w sobotę na Morzu Czarnym przebywał jeden rosyjski okręt, który może atakować cele pociskami Kalibr.
ISW: Rosja zatrzymała dowódcę wojskowego w związku z niepowodzeniami na froncie
2 sierpnia rosyjskie władze aresztowały pułkownika Dmitrija Peszkowa, byłego zastępcę dowódcy 144 Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej 20 Gwardyjskiej Armii Ogólnokrajowej, pod zarzutem defraudacji racji żywnościowych. Został oskarżony o kradzież racji żywnościowych.
Według analityków ISW, aresztowanie Peszkowa jest prawdopodobnie częścią celowych działań Kremla mających na celu usunięcie wysokich rangą rosyjskich urzędników z rosyjskiego Ministerstwa Obrony, co może zostać wykorzystane do pośredniego ukarania dowódców za niepowodzenia ich jednostek lub do utrzymania lojalnych i posłusznych oficerów w rosyjskich siłach zbrojnych.
Nocne ataki Rosji z wykorzystaniem dronów
Ukraińskie systemy obrony powietrznej strąciły 24 z 29 dronów wysłanych w nocy przez Rosjan.
„W nocy 3 sierpnia 2024 r. wróg uderzył dwoma przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300 z okupowanego terytorium obwodu donieckiego, dwoma pociskami antyradarowymi Ch-31P z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, a także 29 bezzałogowymi samolotami szturmowymi” - przekazał dowódca sił powietrznych, gen. Mykoła Oleszczuk.
Eksplozje w Charkowie
Mer Charkowa Ihor Terehow poinformował w sobotę, że w mieście doszło do eksplozji. Zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach.
Jak informują ukraińskie media, przed wybuchami nie było słychać w mieście syren ostrzegawczych.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Stambule rozpoczęła się budowa drugiej korwety rakietowej dla ukraińskiej Marynarki Wojennej.