04:48
19.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 664
00:14
19.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:06
19.12.2023

Szef Kancelarii Prezydenta i przedstawiciele Departamentu Stanu USA omawiali gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z zastępcą sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich Jamesem O’Brienem oraz zastępcą  sekretarza stanu USA Christopherem Smithem.

Politycy omówili realizację Ukraińskiej Formuły Pokojowej, w tym przygotowania do czwartego spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, które odbędzie się w Szwajcarii.

23:44
18.12.2023

Szwecja i Dania planują wspólnie dostarczyć na Ukrainę dodatkowe pojazdy CV90

Ministrowie obrony Szwecji i Danii podpisali memorandum w sprawie wspólnego przekazania Ukrainie dodatkowych bojowych wozów piechoty CV90 produkcji szwedzkiej, ogłosiło 18 grudnia szwedzkie Ministerstwo Obrony.

Na początku tego roku Sztokholm dostarczył Kijowowi 50 sztuk tego nowoczesnego pojazdu opancerzonego. Szwecja i Ukraina również zgodziły się w sierpniu na współpracę w zakresie produkcji i serwisowania CV90.

Zgodnie z deklaracją woli podpisaną przez szwedzkiego ministra obrony Pala Jonsona i jego duńskiego odpowiednika Troelsa Lund Poulsena, Dania wniesie początkowo 1,8 miliarda koron duńskich (264 miliony dolarów). Fundusze te pomogą sfinansować rozpoczętą już dostawę 50 CV90 oraz wesprą produkcję nowych pojazdów, a także części zamienne, amunicję i konserwację.

23:13
18.12.2023

Ukraina potępia wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną, zwraca uwagę na wpływy Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępiło wystrzelenie przez Koreę Północną międzykontynentalnego pocisku balistycznego 18 grudnia, zwracając uwagę na współpracę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) z Rosją.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazwało wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Pjongjang „kolejnym dowodem na systematyczne lekceważenie przez reżim północnokoreański odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie programów nuklearnych i rakietowych KRLD”.

„Ukraina wspiera wysiłki krajów partnerskich zmierzające do wywarcia presji na Pjongjang w celu utrzymania porządku międzynarodowego i zapobieżenia działaniom, które mogłyby prowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i na całym świecie” – napisano w oświadczeniu.

22:46
18.12.2023

Spada zaufanie Ukraińców do Zełenskiego. Wojsko trzyma się mocno

Z 84 do 64 proc. spadło w ciągu roku zaufanie do Wołodymyra Zełenskiego.

Mocno traci także Rada Najwyższa, której ufa 15 proc. ankietowanych (spadek o 20 pkt. proc. w ciągu roku).

Tylko zaufanie do Sił Zbrojnych utrzymuje się na stabilnym i bardzo wysokim poziomie — wojsku ufa 96 proc. pytanych Ukraińców.

22:15
18.12.2023

UE wzmocni monitorowanie tankowców, aby zapobiec uchylaniu się od sankcji

UE wprowadzi bardziej rygorystyczne przepisy, aby położyć kres schematom uchylania się od sankcji poprzez manipulowanie danymi AIS (systemu automatycznej identyfikacji statków).

Ponadto wzmocniony mechanizm wymiany informacji umożliwi lepszą identyfikację statków i podmiotów, które podczas transportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych uciekają się do oszukańczych praktyk, takich jak przeładunek ze statku na statek, w celu ukrycia pochodzenia lub przeznaczenia ładunku.

Rada UE podjęła także decyzję o wdrożeniu zasad raportowania sprzedaży cystern do dowolnego państwa trzeciego, aby ich sprzedaż i eksport były bardziej przejrzyste. Dotyczy to w szczególności już używanych tankowców, które mogą zostać wykorzystane do obejścia zakazu importu rosyjskiej ropy lub produktów naftowych oraz ograniczeń cenowych G7.

21:44
18.12.2023

Pentagon twierdzi, że  zabraknie mu pieniędzy na pomoc dla Ukrainy

Pentagon stwierdził, że do 30 grudnia zabraknie mu pieniędzy na wymianę broni wysłanej na Ukrainę, chyba że Kongres zatwierdzi nowe fundusze.

Departament Obrony USA ostatnie 1,07 miliarda dolarów wyda na zakup nowej broni i sprzętu, który zastąpi tę ściągniętą z zapasów i wysłaną na Ukrainę.

21:13
18.12.2023

Putin ułatwia obywatelom Mołdawii uzyskiwanie paszportów

Premier Mołdawii Dorin Recean skomentował dekret prezydenta Rosji Władimira Putina upraszczający proces nadawania obywatelstwa obywatelom Mołdawii, Białorusi i Kazachstanu.

Recean oświadczył, że postrzega dekret Putina jako „próbę werbowania mięsa armatniego dla tej brutalnej i niezrozumiałej wojny rozpoczętej przez Rosję w sąsiedniej Ukrainie”.

Dekret Putina stanowi, że obywatele Mołdawii, Białorusi i Kazachstanu mogą teraz zostać obywatelami Federacji Rosyjskiej po prostu po uzyskaniu zezwolenia i zdaniu testu z podstaw państwowości i historii Rosji, bez konieczności udowadniania stałego pobytu w kraju.

20:46
18.12.2023

Prezydent Czech przewiduje „znaczną zmianę” w wojnie na Ukrainie w 2024 roku

Petr Pavel, prezydent Czech i były szef Komitetu Wojskowego NATO, uważa, że w 2024 roku na polu bitwy na Ukrainie może nastąpić „znacząca zmiana”, której konsekwencje będą uzależnione od wyborów w Stanach Zjednoczonych i Rosji.

- I na razie wszystko wskazuje na to, że nie będzie tak, jak byśmy chcieli. Powstanie nowa sytuacja, z którą będziemy musieli sobie poradzić – dodał.

Pavel uważa, że nie tylko same wybory, ale także oczekiwanie na nie doprowadzi do zmian na polu bitwy. - W końcu prezydent Putin dał jasno do zrozumienia, że nie można prowadzić rozmów pokojowych, dopóki nie będzie znany wynik wyborów w USA – powiedział prezydent Czech.

Czeski polityk uważa, że wypowiedź Putina była wyrazem oczekiwania na powrót do władzy Donalda Trumpa, z którym będzie w stanie znaleźć wspólną płaszczyznę „bez względu na to, co sądzi Ukraina i reszta Europy”.

- To oczywiście sytuacja na pewno dla nas niekorzystna i zobaczymy, na ile scenariusz, na który liczy Władimir Putin, sprawdzi się – podsumował Pavel.

20:11
18.12.2023

Premier Rosji jedzie do Chin

 Premier Rosji Michaił Miszustin złoży w tym tygodniu wizytę w Chinach. Jutro i w środę spotka się ze swoim odpowiednikiem Li Qiangiem.

Jego ostatnia podróż do Chin odbyła się w maju, kiedy spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem i podpisał szereg umów handlowych.

19:46
18.12.2023

Alphen Group wzywa Kongres do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy

"Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą pomóc Ukrainie uniemożliwić Rosji zwycięstwo, które byłoby zarówno katastrofalne dla Ukrainy, jak i zagroziło przyszłemu bezpieczeństwu USA i ich sojuszników” - napisali członkowie stowarzyszenia Alphen Group.

Czytaj więcej

Eksperci ds. bezpieczeństwa wzywają Kongres do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy
19:11
18.12.2023

Putin oficjalnie rejestruje się jako kandydat w wyborach prezydenckich w Rosji

Władimir Putin przedstawił Centralnej Komisji Wyborczej Rosji dokumenty umożliwiające zarejestrowanie go jako kandydata w nadchodzących wyborach w 2024 roku.

18:46
18.12.2023

Pułkownik rosyjskiego wywiadu i były instruktor Grupy Wagnera chce zeznawać przeciwko Rosji

Były wysokiej rangi instruktor wagnerowski i były oficer GRU przyznał, że prawa ręka Prigożyna w Grupie Wagnera, Dmitrij Utkin, osobiście wydawał rozkazy egzekucji i masakr ludności cywilnej na Ukrainie i w Syrii.

Czytaj więcej

Rosyjski pułkownik chce zeznawać w Hadze. Widział rosyjskie zbrodnie na własne oczy
18:12
18.12.2023

Rada Europejska 1 lutego omówi pakiet pomocy dla Ukrainy

1 lutego Rada Europejska zorganizuje specjalny szczyt, podczas którego przywódcy UE omówią czteroletni pakiet finansowania dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro (55 miliardów dolarów), oznajmił 18 grudnia przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Podczas niedawnego szczytu UE nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie wieloletniego budżetu, który obejmuje środki dla Ukrainy, ze względu na sprzeciw premiera Węgier Viktora Orbana.

17:45
18.12.2023

Bloomberg: UE zamierza przedłużyć okres sprzedaży niektórych gatunków rosyjskiej stali o cztery lata

W następstwie inwazji Rosji  na Ukrainę, w październiku 2022 r., UE zakazała importu walcowanych i półwyrobów stalowych z Rosji, przyznając jednak okres przejściowy dla niektórych produktów do 1 października 2024 r. Teraz chce przedłużyć ten okres do października 2028 roku.

17:24
18.12.2023

Zełenski zapowiedział na jutro „ważną konferencję prasową"

Biuro Prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski zorganizuje jutro „ważną” konferencję prasową. Nie jest jeszcze jasne, kiedy i gdzie się odbędzie ani na czym będzie skupiał uwagę.

Wcześniej jeden z dowódców armii ukraińskiej powiedział, że jego żołnierze zostali zmuszeni do ograniczenia niektórych operacji wojskowych z powodu braku amunicji.

16:55
18.12.2023

Najemnicy z Grupy Wagnera prowadzą „wykłady propagandowe” dla ukraińskich dzieci

Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu (CNR) twierdzi, że Moskwa prowadzi „wykłady propagandowe” w rosyjskich obozach, w których przetrzymywane są ukraińskie dzieci.

Jednym z „wykładowców” miał być   skazany handlarz narkotyków, który został najemnikiem Wagnera, który wygłosił wykład o „lekcji odwagi” – stwierdziło CNR.

Wykładowca został skazany na osiem lat więzienia za handel narkotykami na dużą skalę, zanim został przyjęty do prywatnej grupy wojskowej.

Komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Lubinets powiedział, że na terytoriach okupowanych i w Rosji znajduje się co najmniej 70 obozów. Powiedział, że Rosjanie siłą „reedukują” uprowadzone ukraińskie dzieci, aby „wychować nowe pokolenie rosyjskiego personelu wojskowego”.

16:27
18.12.2023

UE przyjęła 12. pakiet sankcji przeciwko Rosji

Środki te zadają kolejny cios w zdolność Putina do prowadzenia wojny, atakując sektory rosyjskiej gospodarki o wysokiej wartości i utrudniając obejście unijnych sankcji - czytamy w komunikacie podpisanym przez Josepa Borrella.

Czytaj więcej

UE przyjęła 12 pakiet sankcji. Cios w diamenty, metalurgię, ropę i LPG
16:06
18.12.2023

Zełenski powołał komisarza państwowego Komitetu Antymonopolowego

Został nim Maksym Sandyha.

Stosowny dekret został opublikowany na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy.

15:56
18.12.2023

Niemiecka spółka wyprodukuje amunicję dla Ukrainy

Firma Rheinmetall podała, że Bundeswehra kolejny raz zamówiła u niej amunicję artyleryjską w ramach umowy ramowej. "Rheinmetall otrzymał zlecenie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym kilkudziesięciu tysięcy pocisków różnego typu" - czytamy w komunikacie, w którym podano, że wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro. Dostawy mają nastąpić w 2025 roku.

15:35
18.12.2023

Brytyjski wywiad: Ranni Rosjanie wracają do walki

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że jest wysoce prawdopodobne, iż członkowie oddziałów "Szturm Z" wracają do służby w linii z niezagojonymi ranami, nawet po amputacjach kończyn. Brytyjski wywiad zaznacza, że wcześniej pojawiły się wiarygodne doniesienia, iż członkowie "Szturmu Z", milicji z Donbasu lub Grupy Wagnera otrzymywali śladową pomoc lekarską lub w ogóle nie byli leczeni. Dużą część jednostek "Szturmu Z" stanowią skazańcy.

15:15
18.12.2023

Załużny o podsłuchu

W gabinecie głównodowodzącego ukraińska armią znaleziono podsłuch. Gen. Wałerij Załużny pytany o sprawę przez media powiedział, iż nie sądzi, by w jego gabinecie mogły zostać ujawnione tajemnice państwowe. Dochodzenie w sprawie podsłuchu prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

14:55
18.12.2023

Putin przybył do Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej, by złożyć dokumenty niezbędne do rejestracji jego kandydatury w wyborach

Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji 17 marca 2024 roku. Putin będzie ubiegał się w nich o piątą kadencję na stanowisku prezydenta.

14:24
18.12.2023

Gen. Walerij Załużny o sytuacji na froncie: To nie jest pat

Gen. Załużny, w rozmowie z RBC-Ukraina stwierdził,że nie nazwałby sytuacji na froncie patową, nie chciał jednak odpowiedzieć, czy Ukraina planuje kontratakować zimą. - To jest wojna, nie mogę powiedzieć, jaki jest plan, co powinniśmy zrobić. W innym przypadku byłby to spektakl, a nie wojna — stwierdził.

14:16
18.12.2023

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał rozmawiał z ministrem obrony Kanady

Ministrowie obrony Polski i Kanady rozmawiali m.in. o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kanadyjscy instruktorzy wojskowi obecni w Polsce biorą udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy.

14:11
18.12.2023

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" mówi, że ukraińskim jednostkom na froncie brakuje amunicji artyleryjskiej

W związku z brakami amunicji ukraińska armia ma ograniczać działania wojskowe na froncie — wynika ze słów gen. Tarnawskiego.

Czytaj więcej

Ukraiński generał: Ograniczamy działania na froncie, bo brakuje nam amunicji
13:41
18.12.2023

Dmytro Kułeba wzywa partnerów Ukrainy do zwiększenia produkcji broni

Kułeba w rozmowie z ARD stwierdził jednocześnie, że Ukraina jest gotowa na dalszą walkę z Rosją, nawet przy zmniejszeniu pomocy wojskowej z Zachodu.

13:05
18.12.2023

Kryzys jajeczny w Rosji

Od początku roku jajka w Rosji podrożały o blisko 50 procent, a Putin nazwał to „awarią w pracy rządu”. Import z Unii mają teraz zastąpić awaryjne, bezcłowe zakupy jaj z Turcji i Iranu.

Czytaj więcej

W Rosji brakuje jednego z trzech podstawowych produktów. "Awaria w pracy rządu"
13:02
18.12.2023

Z wizytą do Kijowa przyjechał asystent sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich, James O'Brien

O wizycie O'Briena poinformowała Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie.

12:41
18.12.2023

Na 19 grudnia kancelaria prezydenta Ukrainy zapowiedziała konferencję prasową Wołodymyra Zełenskiego

Na razie nie podano kiedy i gdzie odbędzie się konferencja. Dziennikarze mogą się na nią akredytować do godziny 16 w poniedziałek.

12:32
18.12.2023

Do 2027 roku na Litwę trafi niemiecka brygada

W skład brygady z Niemiec, która trafi na Litwę, wejdzie pięć batalionów — w tym batalion pancerny i batalion artylerii.

Czytaj więcej

Minister z Niemiec: Pierwszy raz niemieckie wojsko będzie na stałe poza Niemcami
11:50
18.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza, że w gabinecie głównodowodzącego ukraińska armią znaleziono podsłuch

Informacja taka pojawiła się w niedzielę. Teraz czytamy o niej na profilu Sztabu Generalnego na Facebooku. O sprawie poinformowana została SBU.

11:24
18.12.2023

Ukraińskie siły specjalne zniszczyły rosyjski ciężki miotacz ognia na lewym brzegu Dniepru

Zestaw TOS-1A „Sołncepiok" został zniszczony przez ukraińskie siły specjalne współdziałające z ukraińską piechotą morską.

11:05
18.12.2023

Ukraina usunie Raiffeisen Bank z listy sponsorów rosyjskiej wojny

Unia Europejska przyjmie w poniedziałek 18 grudnia nowy, 12. pakiet międzynarodowych sankcji wobec Rosji, pisze Financial Times, powołując się na źródła dyplomatyczne. Rozmówcy publikacji wyjaśniali, że Austria uzyskała od Ukrainy ustępstwa w sprawie zawieszenia Raiffeisen Bank (jest jednym z dwóch unijnych banków, które wciąż pracują w Rosji, zarabiają i podatkami wspierają rosyjską wojnę - red.) jako „sponsora wojny”. W związku z tym odblokowała swoje weto.

Czytaj więcej

Ukraina ustępuje Austrii. To cena za zgodę na 12 pakiet sankcji przeciw Rosji
10:57
18.12.2023

W walkach na froncie uczestniczy 355 radnych z rządzącej Ukrainą partii Sługa Narodu

Informację taką przekazała Ołena Szuliak, przewodnicząca partii. Szuliak poinformowała też, że w ubiegłym roku partia przekazała 130 mln hrywien Siłom Zbrojnym Ukrainy. W grudniu partia podejmie decyzję o tym, by w tym roku przekazać ukraińskiej armii podobną kwotę.

10:25
18.12.2023

Humeniuk: Utrzymujemy pozycje na lewym brzegu Dniepru

Rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju, Natalia Humeniuk, powiedziała, że mimo rosyjskich ataków ukraińskie wojska utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że odepchnęli Rosjan od lewego brzegu Dniepru
10:18
18.12.2023

Ponad 2 050 ciężarówek czeka na przekroczenie granicy Polski z Ukrainą

Informacje takie przekazuje Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej. Na granicy trwa protest polskich przewoźników, których wspierają rolnicy.

10:13
18.12.2023

Rosyjska piechota naciera na południowym odcinku frontu na Ukrainie

Na kierunku działania ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, na południu Ukrainy, naciera rosyjska piechota, którą wspierają pojazdy opancerzone i lotnictwo — mówi dowódca zgrupowania „Tawria”, gen. Ołeksandr Tarnawski. W ciągu doby na odcinku odpowiedzialności tego zgrupowania doszło do 38 potyczek, Rosjanie przeprowadzili 11 nalotów i przeprowadzili 691 ostrzałów artyleryjskich ukraińskich pozycji. Łącznie Rosjanie stracili w ciągu doby na tym odcinku 491 żołnierzy i 60 sztuk sprzętu.

10:11
18.12.2023

Ihnat: Rosjanie mają wystarczająco dużo dronów, by atakować codziennie

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat był pytany, czy Rosjanie przygotowują się do zmasowanych ataków. Odparł, że wojska rosyjskie gromadzą i wykorzystują pociski systemu Iskander M, S-400 oraz pociski powietrze-ziemia, Ch-101 i Ch-555. - Ale nadal przede wszystkim drony, drony i jeszcze raz drony. Mają wystarczająco dużo dronów, by atakować Ukrainę codziennie z różnych kierunków - oświadczył.

10:04
18.12.2023

Prezydent Rosji zaprosił przywódców krajów wchodzących w skład Wspólnoty Niepodległych Państw do Petersburga

W Petersburgu ma odbyć się nieformalny szczyt przywódców państw WNP. W skład tej organizacji wchodzi większość byłych republik radzieckich.

09:59
18.12.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby w obwodzie zaporoskim pod ostrzałem wojsk rosyjskich znalazło się 18 miejscowości, odnotowano 118 pocisków, głównie artyleryjskich - podał szef obwodowej administracji wojskowej Jurij Małaszko. Nie było ofiar w ludziach, władze otrzymały sześć zgłoszeń o uszkodzeniu budynków mieszkalnych i infrastruktury.

09:40
18.12.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią dwa rosyjskie okręty, żadna z tych jednostek nie jest uzbrojona w pociski manewrujące typu Kalibr - wynika z informacji ukraińskiej marynarki wojennej.

09:22
18.12.2023

Walki w obwodzie ługańskim

W ciągu ostatniej doby w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie wystrzeliły w stronę sił ukraińskich 534 pociski - podał szef obwodowej administracji wojskowej Artem Łysogor. Dodał, że Rosjanie atakowali najczęściej Makijiwkę, a ciężkie walki toczyły się także w pobliżu miejscowości Terny.

09:04
18.12.2023

Rosjanie wypierają Ukraińców z przyczółków

Na kierunku chersońskim Rosjanie skupiają główne wysiłki na prowadzeniu obrony, wypierając jednostki ukraińskie z przyczółków na lewym brzegu Dniepru - przekazał Andrij Kowaliow. Dodał, że Rosjanie rozbudowują zapory minowe oraz swoją logistykę, a jednocześnie ostrzeliwują z lądu i powietrza pozycje ukraińskie w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

08:47
18.12.2023

Walki w rejonie Awdijiwki

Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowaliow powiedział, że na kierunku Awdijiwki Rosja kontynuuje działania ofensywne. Według jego relacji, w ciągu ostatniego tygodnia na tym odcinku frontu rosyjscy żołnierze przeprowadzili ponad 300 ataków na ukraińskie pozycje.

08:32
18.12.2023

W ciągu tygodnia doszło do ponad 650 starć bojowych

Z danych podanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika też, że w ciągu ostatnich siedmiu dni wojska rosyjskie wystrzeliły 41 rakiet, przeprowadziły 237 uderzeń z powietrza i 410 za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

08:18
18.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 17,768 mln osób

17 grudnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 23,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,983 mln osób.

07:57
18.12.2023

FSB informuje o udaremnieniu ataku terrorystycznego w Udmurcji

W Iżewsku FSB miała zatrzymać 33-letniego mężczyznę, który przygotowywał zamach na jeden z zakładów zbrojeniowych w Udmurcji. Zatrzymany miał wykonywać „instrukcje ukraińskiej organizacji terrorystycznej” - podaje FSB.

07:44
18.12.2023

17 grudnia nad obwodem mikołajowskim strącono rosyjskiego drona-kamikadze

Takie informacje przekazał gubernator obwodu, Witalij Kim. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika też, że Rosjanie przeprowadzili 17 grudnia ostrzał artyleryjski Oczakowa.

07:30
18.12.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 80 razy w ciągu doby

W wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie obwodu chersońskiego zginęła jedna osoba — podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu. Na obwód spadło 374 pocisków. Sam Chersoń został ostrzelany 47 razy.

06:58
18.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 347 160 żołnierzy, 5 783 czołgi, 10 752 pojazdów opancerzonych, 8 175 zestawów artyleryjskich, 926 wyrzutni rakiet, 610 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 290 bezzałogowe statki powietrzne, 1 610 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 822 pojazdy (w tym cysterny) i 1 198 jednostek sprzętu specjalnego.

06:16
18.12.2023

W ciągu doby Ukraińcy odparli 16 rosyjskich ataków w rejonie Awdijiwki

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:08
18.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono pięć rosyjskich dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

05:51
18.12.2023

Legion "Wolność Rosji" informuje o zaatakowaniu obwodu biełgorodzkiego

Członkowie Legionu „Wolność Rosji”, uznawanego w Rosji za organizację terrorystyczną, mieli zniszczyć umocnione pozycje jednego z rosyjskich plutonów w pobliżu wsi Terebreno. Z komunikatu nie wynika czy w czasie operacji zniszczono jakieś obiekty infrastruktury, czy też zadano straty rosyjskiej jednostce.

Czytaj więcej

Legion "Wolność Rosji" wtargnął do Rosji i zaatakował jedną z wsi
05:33
18.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące 662 dzień wojny na Ukrainie

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

05:04
18.12.2023

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, gen. Mykoła Ołeszczuk, dziękuje rosyjskiej obronie przeciwlotniczej

Ołeszczuk napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że to nie ukraińska, lecz rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski samolot szturmowy Su-25 nad Ukrainą.

04:36
18.12.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukraina zawsze będzie częścią naszego wspólnego, europejskiego domu

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy mówił o decyzji Rady Europejskiej, by rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą. - W najbliższych dniach oficjalnie rozpoczniemy z Komisją Europejską proces oceny ukraińskiego prawodawstwa pod kątem zgodności z unijnym prawem — zapowiedział Zełenski. - Proces negocjacyjny nie będzie prosty, ale kluczowe jest, że historycznie osiągnęliśmy decyzję: Ukraina będzie zawsze częścią naszego wspólnego, europejskiego domu — dodał.

04:35
18.12.2023

Obwód sumski ostrzelany 23 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału zginęła jedna osoba — podaje sumska obwodowa administracja wojskowa. 

04:34
18.12.2023

W nocy nad obwodem chmielnickim zestrzelony został rosyjski dron

Dron miał zostać strącony nad rejonem starokonstantynowskim.

04:32
18.12.2023

W ciągu tygodnia (11-17 grudnia) Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 7 250 żołnierzy i 688 jednostek sprzętu

Informacje takie przekazał pierwszy zastępca ministra obrony Ukrainy, Ołeksandr Pawliuk. Z jego wpisu wynika, że w ciągu tygodnia Rosjanie stracili 103 czołgi, 163 pojazdy opancerzone, 73 zestawy artyleryjskie, 4 zestawy przeciwlotnicze, 4 wyrzutnie rakiet, 143 pojazdy i 32 pojazdy specjalne. Ponadto nad Ukrainą strącono 24 rakiety i 142 drony.

04:28
18.12.2023

W Chersoniu władze miasta i organizacje charytatywne zorganizowały w jednym ze schronów imprezę świąteczno-noworoczną dla dzieci

Zdjęcia z imprezy publikuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej. Chersoń - jak podaje Ukrinform — ostrzelany został w ciągu ostatniej doby 40 razy. 

04:26
18.12.2023

Niemal 260 tys. mieszkańców okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz obwodu rostowskiego w Rosji nie ma prądu

Powodem przerw w dostaw prądu mają być złe warunki pogodowe. Prądu nie ma 3,2 tys. mieszkańców obwodu rostowskiego, 139 tys. mieszkańców okupowanych części obwodu donieckiego oraz 117 tys. mieszkańców okupowanych części obwodu ługańskiego — wynika z komunikatu Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej.

04:25
18.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 662