Ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski: Ograniczamy działania na froncie, bo brakuje nam amunicji

- Mamy problem - przyznaje ukraiński generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria", które walczy na południu Ukrainy.

Publikacja: 18.12.2023 14:09

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 663

Ze słów gen. Tarnawskiego, z którym rozmawiała agencja Reutera wynika, że ukraińskim jednostkom brakuje amunicji artyleryjskiej, w związku z czym niektóre operacje wojskowe zostały ograniczone. W ostatnim czasie Partia Republikańska w Kongresie USA zablokowała przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, a UE, wobec sprzeciwu Węgier, nie podjęła decyzji ws. przesunięć w budżecie, które miałyby umożliwić przekazanie Ukrainie w 2024 roku wsparcia w wysokości 50 mld euro.

Ukraiński generał L Mamy za mało amunicji jak na nasze potrzeby

- Mamy problem z amunicją, zwłaszcza z poradzieckimi (pociskami) - kalibru 122 mm, 152 mm. Dziś te problemy występują na całej linii frontu — powiedział gen. Tarnawski.

Dowódca zgrupowania „Tawria” przyznał, że deficyt pocisków artyleryjskich to „bardzo duży problem”, a zmniejszenie zagranicznej pomocy wojskowej wywiera wpływ na sytuację na polu walki.

Czytaj więcej

Ukraina ustępuje Austrii. To cena za zgodę na 12 pakiet sankcji przeciw Rosji

- Ilość (amunicji), którą mamy dziś, jest dla nas niewystarczająca, biorąc pod uwagę nasze potrzeby. Dokonujemy redystrybucji, zmieniamy zadania i stawiamy sobie mniejsze cele — przyznał Tarnawski.

Jednocześnie ukraiński generał przyznał, że Rosjanie też mają problem z amunicją. Gen. Tarnawski nie wskazał jednak jakiego rodzaju są to problemy.

Ukraiński generał: Żołnierze jednostek frontowych są zmęczeni

Dowódca zgrupowania „Tawria” przyznał, że na południowym froncie, gdzie Ukraińcy prowadzili ofensywę od 4 czerwca, na niektórych odcinkach ukraińskie jednostki były zmuszone przejść do obrony, ale na innych nadal próbują nacierać.

Dziś wróg wywiera na nas presję liczebnością (atakujących oddziałów). Nigdy nie dbali i nie będą dbali o swój personel

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria"

- Przygotowujemy rezerwy dla przyszłych działań na większą skalę - stwierdził też.

Gen. Tarnawski odpowiada też za obronę Awdijiwki w obwodzie donieckim, która jest obecnie głównym celem rosyjskich ataków. Dowódca zgrupowania „Tawria” przyznał, że w rejonie Awdijiwki Rosjanie zmienili taktyke i obecnie „prowadzą ciągłe natarcia”.

Według słów gen. Tarnawskiego sytuacja w Awdijiwce zmienia się „każdego dnia i każdej nocy”, a Rosjanie „regularnie zmieniają taktykę, osiągając częściowe sukcesy na niektórych odcinkach posuwając się o 1,5 do 2 km”.

- Dziś wróg wywiera na nas presję liczebnością (atakujących oddziałów). Nigdy nie dbali i nie będą dbali o swój personel — stwierdził gen. Tarnawski.

Gen. Tarnawski przyznał też, że ukraińskie brygady frontowe borykają się z problemem jakim jest zmęczenie żołnierzy. - Każdy dowódca powinien mieć rezerwy — stwierdził.

Reuters przypomina, że władze w Kijowie szukają sposobu na usprawnienie procesu mobilizacji.

Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO