04:45
12.10.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 596
00:17
12.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:06
12.10.2023

Rogozin poprosił o sprawdzenie wsparcia Fridmana dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Członek Rady Federacji z okupowanego przez Rosję obwodu zaporoskiego i były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin zwrócił się do Komitetu Śledczego z prośbą o sprawdzenie działalności bankiera Michaiła Fridmana pod kątem zaangażowania w finansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie powiedział, co dokładnie wzbudziło podejrzenia Rogozina.

Prawdopodobnie przyczyną mogła być wypowiedź Friedmana, którą złożył we wrześniu ubiegłego roku. Następnie biznesmen zaproponował przekazanie miliarda dolarów z własnych środków na odbudowę Ukrainy w zamian za zniesienie wobec niego międzynarodowych sankcji.

23:48
12.10.2023

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie charkowskim ranne zostały 3 osoby

W wyniku ostrzału sił rosyjskich, który miał miejsce 11 października w obwodzie charkowskim, trzy osoby zostały ranne – poinformował za pośrednictwem Telegramu gubernator Ołeh Siniehubow.

Tuż przed północą burmistrz Charkowa Ihor Teriechow poinformował o kolejnym ataku w dzielnicy miasta.

23:23
11.10.2023

Biden planuje połączyć Ukrainę, Tajwan i fundusze graniczne w pakiecie pomocowym dla Izraela

Biały Dom planuje zwrócić się do kongresmenów o dodatkowe fundusze, w tym pieniądze dla Ukrainy, Tajwanu i bezpieczeństwa granic USA, a także pomoc finansową dla Izraela, podało 11 października NBC News.

Urzędnicy administracji i Kongresu powiedzieli NBC, że prośba będzie obejmować również fundusze na produkcję większej liczby broni w celu uzupełnienia zapasów USA.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział na konferencji prasowej w Białym Domu, że administracja „prowadzi aktywne dyskusje na temat dodatkowego finansowania”, ale nie podał szczegółów.

22:57
11.10.2023

Sztab Generalny: Rosja ponosi ciężkie straty podczas zmasowanego ataku na Awdijiwkę

Według Sztabu Generalnego Ukrainy w ciągu 24 godzin w działaniach ofensywnych armia rosyjska straciła 91 pojazdów opancerzonych i 34 czołgi.

Siły Zbrojne Ukrainy odpowiedziały w ciągu ostatnich 24 godzin 18 rosyjskich ataków w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym uaktualnieniu dotyczącym linii frontu z 11 października 2023 r.

W ciągu 24 godzin armia rosyjska przeprowadziła jeden atak rakietowy i 36 nalotów. Oprócz nalotów, wojska rosyjskie użyły wielu wyrzutni rakietowych, aby 35 razy ostrzeliwać pozycje sił ukraińskich i obszary mieszkalne ukraińskich miast – podał Sztab Generalny. Rosyjskie ataki spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej i obrażenia. Budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

22:28
11.10.2023

Prawie 2/3 Ukraińców sprzeciwia się wyborom przed zakończeniem wojny

64 proc. Ukraińców ma negatywny stosunek do przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie w czasie wojny. Głównymi powodami są brak środków finansowych i brak możliwości głosowania na okupowanych obszarach.

Z badania przeprowadzonego w dniach 21-27 września 2023 r. wynika, że jedynie 15 proc. respondentów pozytywnie nastawiło się do przyszłorocznych wyborów. Pomysł odrzuciło blisko 64 proc., a niezdecydowanych było 21 proc. 

21:57
11.10.2023

Zatrzymano mężczyznę, który sprzedawał porzuconą rosyjską broń w obwodzie chersońskim

Jak poinformowała 11 października regionalna prokuratura, zatrzymano mężczyznę pod zarzutem sprzedaży broni, amunicji i materiałów wybuchowych pozostawionych przez armię rosyjską w obwodzie chersońskim.

Mężczyzna udał się na opuszczone przez wojsko rosyjskie stanowiska bojowe w obwodzie berysławskim w poszukiwaniu broni „w celu sprzedaży jej zainteresowanym” – podała prokuratura.

Śledczy przeszukali garaż mężczyzny i znaleźli łuski granatów oraz „prawie 1000 nabojów różnych kalibrów”. Według śledczych istnieją również dowody, że we wrześniu 2023 roku mężczyzna sprzedał dwa rosyjskie granaty o napędzie rakietowym za ponad 40 000 Hr (1100 dolarów).

Jak podała prokuratura, mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego posługiwania się bronią, zaopatrzeniem wojskowym i materiałami wybuchowymi.

21:23
11.10.2023

We wtorek Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły rosyjski Su-25

Rankiem 11 października Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o zniszczeniu rosyjskiego myśliwca Su-25.

Uszkodzony został także helikopter Mi-8.

20:59
11.10.2023

Ukraina będzie kontynuować działania ofensywne w okresie zimowym, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Poinformował o tym w środę przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Charles Brown, który po raz pierwszy po powołaniu na to stanowisko wziął udział w posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, tym razem odbywającym się w Brukseli,

Brown wywnioskował to po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem obrony Rustemem Umerowem.

Generał zapewnił, że pod jego kierownictwem Połączony Komitet Szefów Sztabów będzie kontynuował prace nad udzieleniem Ukrainie niezbędnej pomocy, zaznaczając, że misja i cele USA oraz wsparcie dla Ukrainy pozostają niezmienione.

20:36
11.10.2023

Litwa przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy

Obejmuje on m.in. dostawę dwóch zakupionych przez nas latem wyrzutni NASAMS, zakup amunicji 155 mm oraz zaopatrzenie zimowe.

20:08
11.10.2023

F-16 wiosną na Ukrainie?

Prognoza pojawia się prawie dwa miesiące po tym, jak Waszyngton po raz pierwszy zatwierdził transfer przez stronę trzecią amerykańskich samolotów F-16 na Ukrainę po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów.

Czytaj więcej

F-16 dla Ukrainy? Austin: Kiedy zaczniemy dostrzegać dodatkowe możliwości
19:34
11.10.2023

USA ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Pomoc, o wartości 200 mln dolarów, obejmuje m.in. rakiety przeciwlotnicze AIM-9M,aminicję do HIMARS-ów, dodatkowe pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 105 mm i inne.

19:02
11.10.2023

Putin: Stany Zjednoczone „zaogniają sytuację” na Bliskim Wschodzie

Rosyjski prezydent uderzył w USA, oskarżając je o rozpalanie Bliskiego Wschodu poprzez wysłanie w ten region grupy lotniskowców po sobotnim ataku Hamasu na Izrael.

- Nie rozumiem, dlaczego Stany Zjednoczone wciągają grupy lotniskowców na Morze Śródziemne. Nie bardzo rozumiem, o co chodzi – powiedział Putin.  - Zamierzają zbombardować Liban czy co? A może postanowili kogoś przestraszyć? - pytał.

Putin oskarżył Waszyngton o omijanie ustalonego procesu próby rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego poprzez bezskuteczne wzięcie spraw w swoje ręce i nierozwiązanie fundamentalnych kwestii.

18:41
11.10.2023

Rosjanie mają kłopot z samolotami

Linie lotnicze uziemiają zachodnie samoloty, bo nie mają ich gdzie serwisować.

Czytaj więcej

Rosjanie uziemiają samoloty. Nie mają gdzie ich serwisować
18:17
11.10.2023

Rosyjski działacz skazany i ukarany grzywną za artykuł o „faszyzmie”.

W listopadzie 2022 roku rosyjski obrońca praw człowieka Oleg Orłow napisał artykuł, w którym stwierdził, że Rosja pod rządami Władimira Putina popadła w faszyzm.

Na początku procesu 70-letniemu Orłowowi groziła kara do trzech lat więzienia. Prokuratura zamiast kary więzienia ze względu na wiek i stan zdrowia Orłowa domagała się grzywny.

Orłow został uznany za winnego zdyskredytowania rosyjskich sił zbrojnych i skazany na zapłacenie grzywny.

17:49
11.10.2023

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dotacje o wartości 1,15 miliarda dolarów

Jest to część piątego dodatkowego pakietu zapewnianego w ramach programu Wydatki publiczne na wytrzymałość potencjału administracyjnego (PEACE) na Ukrainie, którego celem jest wsparcie wydatków socjalnych i humanitarnych kraju.

17:13
11.10.2023

Rosjanine ostrzelali Nikopol. Dwie osoby zginęły

Rosyjskie rakiety uderzyły w budynek gimnazjum. Trwają przeszukiwania gruzów.

16:39
11.10.2023

Rosyjska Służba Bezpieczeństwa twierdzi, że Wielka Brytania szkoli "ukraińskich sabotażystów"

- Działania ukraińskiego wywiadu wojskowego i jego brytyjskich mentorów należy kwalifikować jako terroryzm nuklearny – mówił szef FSB Bortnikow. - Powstaje pytanie: czy Londyn zdaje sobie sprawę z lekkomyślności działań swoich służb wywiadowczych? I co ostatecznie z tego wynika? Na co ci szaleńcy liczą? Przecież swoimi działaniami wynoszą zagrożenie terrorystyczne na wyższy poziom.

Czytaj więcej

Szef Służby Bezpieczeństwa Rosji oskarża Kijów i Londyn o "terroryzm nuklearny"
16:16
11.10.2023

Belgia znalazła sposób na przekazanie Ukrainie rosyjskich pieniędzy

Belgia utworzy fundusz pomocowy dla Kijowa o wartości 1,7 mld euro. W unijnych bankach leży większość z około 300 mld euro zamrożonych po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosyjskie pieniądze będą pracować dla Ukrainy. Belgia znalazła sposób
15:57
11.10.2023

Kolejny pakiet pomocy Kanady dla Ukrainy

W ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej Kanada przekaże Ukrainie m.in. odzież zimową oraz amunicję i sprzęt o wartości ok. 25 mln dolarów kanadyjskich (78 mln zł) - podała ukraińska agencja Ukrinform, powołując się na ministerstwo obrony Kanady.

15:36
11.10.2023

Sondaż: Komu ufają Ukraińcy?

Z przeprowadzonego w okresie 21-27 września sondażu Centrum im. Razumkowa wynika, że prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu ufa 75 proc. Ukraińców. Wśród osób publicznych cieszących się zaufaniem ponad połowy respondentów są też szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim (64 proc.) oraz prezenter telewizyjny, polityk i organizator zbiórek Serhij Prytuła (51 proc.).

Ponad połowa ankietowanych nie ufa m.in. byłej premier Julii Tymoszenko (82 proc.) i byłemu prezydentowi Petro Poroszence (73 proc.).

Ankietowani wyrażali częściej brak zaufania niż zaufanie m.in. do przewodniczącego parlamentu Ukrainy Rusłana Stefanczuka (odpowiednio 46 i 25 proc.) oraz szefa ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala (44 i 36 proc.).

15:13
11.10.2023

Zełenski dziękuje Belgii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po, jak to określił, "owocnym spotkaniu" z premierem Alexandrem De Croo, podziękował Belgii za wsparcie. "Szczególnie doceniam gotowość dostarczenia (Ukrainie myśliwców - red.) F-16" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Zełenski.

14:53
11.10.2023

Norwegia przekaże dodatkowe 18,5 mln dolarów na rozminowanie Ukrainy

Takie oświadczenie pojawiło się na stronie norweskiego rządu.

14:42
11.10.2023

Finlandia dostarczy Ukrainie pomoc wojskową o wartości 95 mln euro

Informacje takie podało fińskie Ministerstwo Obrony. Tym samym łączna wartość pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie przez Finlandię wzrosła o 1,4 mld euro.

14:11
11.10.2023

W obwodzie mikołajowskim kombajn wjechał na minę

W wyniku eksplozji ranny został kierowca, który trafił do szpitala. Informacje takie przekazał szef wojskowej administracji Snihuriwki, Iwan Kuchta, na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:03
11.10.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy informuje o stratach zadanych Rosjanom w rejonie Bachmutu

Ukraińcy zniszczyli na tym kierunku ciężarówkę "Ural" z 30 rosyjskimi żołnierzami, armatę samobieżną 2S7 "Pion" i trzy inne pojazdy wojskowe.

13:20
11.10.2023

Stoltenberg chwali Siły Zbrojne Ukrainy. Ale dodaje, że Rosja się nie poddaje

Jens Stoltenberg rozpoczynając 16. spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy w Brukseli stwierdził, że choć Siły Zbrojne Ukrainy "przekraczają wszelkie oczekiwania" w odpieraniu rosyjskiej agresji, ale Moskwa nie rezygnuje ze swoich ambicji i dlatego potrzebne jest większe wsparcie dla ukraińskiej armii. Stoltenberg zwrócił uwagę, że Ukraińcy odzyskali już 50 proc. terytorium zdobytego przez Rosję po 24 lutego 2022 roku i zadała ciężkie straty Rosjanom. - Ale nie ma oznak, że Putin zrezygnował ze swoich ambicji. Przeciwnie. Rosja zintensyfikowała ataki na infrastrukturę krytyczną i jeszcze raz szykuje się, by wykorzystać zimę jako broń. Dlatego musimy zwiększyć nasze wysiłki i utrzymać stały napływ broni i amunicji na Ukrainę - dodał.

13:16
11.10.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie szeregu regionów Ukrainy ogłoszono alarmy powietrzne. Ostrzeżenie wydano m.in. dla mieszkańców obwodów sumskiego i czernihowskiego na północy kraju, charkowskiego i donieckiego na wschodzie oraz zaporoskiego na południu.

12:54
11.10.2023

Belgia gotowa przekazać myśliwce F-16 Ukrainie w 2025 roku

Prezydent Belgii, Alexander de Croo ogłosił w Brukseli, w czasie wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, że Bruksela pomoże Ukrainie w szkoleniu pilotów wojskowych i będzie gotowa dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16 od 2025 roku.

12:49
11.10.2023

Apartament Wołodymyra Zełenskiego wystawiony na sprzedaż

Należący do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i jego żony Ołeny apartament o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, który znajduje się na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego, można nabyć w otwartej aukcji. Wartość nieruchomości szacuje się na 24 miliony rubli, czyli ponad milion złotych.art39249981

Czytaj więcej

Znacjonalizowany apartament Wołodymyra Zełenskiego na Krymie trafił na aukcję
12:21
11.10.2023

Premier Ukrainy: 30 proc. kraju może być zaminowane

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal ocenił, że rozminowanie Ukrainy to "globalny projekt" i że 30 proc. terytorium Ukrainy (174 tys. kilometrów kwadratowych) jest potencjalnie zaminowane.

12:16
11.10.2023

W obwodzie chersońskim rosyjska armia zaatakowała karawan dronem-kamikadze

W ataku ranne zostały trzy osoby - podaje chersońska prokuratura obwodowa. Atak miał miejsce na terenie cmentarza. 

11:26
11.10.2023

USA wyślą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej

Ukraina otrzyma od USA pakiet pomocy wojskowej wart 200 mln dolarów. W jego skład wejdzie amunicja do zestawów przeciwlotniczych, amunicja artyleryjska i broń przeciwpancerna - oświadczył sekretarz obronu USA, Lloyd Austin. Łączna wartość pomocy wojskowej przekazanej przez USA Ukrainie od początku wojny wynosi już niemal 44 mld dolarów.

11:03
11.10.2023

Dwie osoby zginęły po wybuchu miny w obwodzie charkowskim

Informacje o śmierci dwóch cywilów w obwodzie charkowskim przekazał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Mężczyźni zginęli w wyniku eksplozji miny w pobliżu wsi Grakowe, w obwodzie charkowskim.

10:48
11.10.2023

Kreml: Rosja prowadzi dialog z Izraelem i Palestyną i zamierza odegrać rolę w procesie rozwiązania eskalującego między nimi konfliktu

Oświadczenie takie wygłosił Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

10:36
11.10.2023

NATO zareaguje wspólnie i zdecydowanie, jeśli gazociąg w Zatoce Fińskiej został wysadzony

Takie oświadczenie wygłosił sekretarz generalny NATO, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO.

10:32
11.10.2023

Putin opuszcza Rosję po raz pierwszy od wydania przez MTK nakazu jego aresztowania

Władimir Putin w czwartek uda się do Kirgistanu - poinformowała kancelaria kirgiskiego prezydenta. Reuters zwraca uwagę, że jest to pierwsza zagraniczna podróż Putina, o której wiadomo, od czasu gdy w marcu MTK wydał nakaz jego aresztowania w związku z udziałem Putina w nielegalnym wywozie dzieci z Ukrainy. 

10:03
11.10.2023

Wielka Brytania wraz z sojusznikami przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Grant Shapps poinformował, że pakiet wojskowy będzie wart ponad 100 mln funtów i składać się będzie na niego sprzęt do rozminowania, sprzęt do budowy mostów i okopów, a także ciężki sprzęt inżynieryjny.

09:57
11.10.2023

Dyrektor FSB: Na Ukrainie walczą najemnicy z 13 prywatnych firm wojskowych

Aleksandr Bortnikow poinformował, że rosyjskie służby specjalne zidentyfikowały pracowników 13 prywatnych firm wojskowych z Europy walczących na Ukrainie i członków dziewięciu "zagranicznych organizacji paramilitarnych". Jak powiedział Bortnikow udało się zidentyfikować 794 najemników z 35 krajów świata. Według niego w krajach UE funkcjonuje 17 ośrodków szkolenia "pod patronatem służb wywiadowczych NATO".

09:21
11.10.2023

Zełenski w kwaterze NATO

W środę w Brukseli odbywa się spotkanie ministrów obrony państw NATO. Na początku wydarzenia oświadczenia dla mediów wygłosili sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Stoltenberg mówił, że NATO będzie wspierać Ukrainę. - Wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem - ocenił, zwracając się do Zełenskiego.

09:00
11.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,234 mln osób

10 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 22,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 21,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 14,443 mln osób.

08:48
11.10.2023

Nowy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy

Minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosi dziś nowy pakiet pomocy dla Ukrainy oraz podpisanie kolejnych kontraktów w dziedzinie dostaw dotyczących obrony powietrznej. Brytyjski resort obrony podał, że nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy będzie miał wartość ponad 100 mln funtów.

08:22
11.10.2023

Dementi w sprawie ograniczenia wyjazdów ukraińskich lekarek za granicę

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, nie planuje ustawowego ograniczenia możliwości wyjeżdżania za granicę lekarkom po ich obowiązkowej rejestracji wojskowej od 1 października - podała agencja Ukrinform, powołując się na Romana Kostenkę z frakcji Hołos.

07:58
11.10.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 25 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Na obwód zaporoski, w ciągu doby, miało spaść 101 pocisków artyleryjskich.

07:40
11.10.2023

W obwodzie donieckim, w ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął jeden cywil

Informacje takie przekazuje doniecka obwodowa administracja wojskowa. Dwóch cywilów miało zostać rannych w ostrzale terytorium obwodu prowadzonym przez Rosjan we wtorek.

07:00
11.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 283 900 żołnierzy, 4 863 czołgów, 9 220 pojazdów opancerzonych, 6 731 zestawów artyleryjskich, 809 wyrzutni rakiet, 545 zestawów przeciwlotniczych, 316 samolotów, 316 śmigłowców, 5 226 bezzałogowych statków powietrznych, 1 530 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 965 jednostek sprzętu specjalnego.

06:33
11.10.2023

W ciągu ostatniego tygodnia na odcinkach frontu, na których trwają walki, liczba rosyjskich ataków zwiększyła się dwu-, czterokrotnie

Począwszy od leżącego w pobliżu granicy z Rosją Kupiańska, poprzez południowo zachodnie skraje Doniecka po front w zaporoskich stepach. W ostatnim czasie Rosjanie nagle zaczęli ataki w okolicach Andrijiwki, na zachód od Doniecka.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Na froncie tym razem atakują Rosjanie
06:12
11.10.2023

Od początku wojny ponad 1 300 dzieci z Ukrainy trafiło na leczenie za granicą

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy informuje, że udało się to dzięki współpracy z Komisją Europejską, WHO, a także m.in. polskim rządem.

05:53
11.10.2023

Nad obwodem briańskim zestrzelono dwa ukraińskie drony

Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz poinformował o zniszczeniu dwóch ukraińskich dronów nad obwodem. Drony miały zostać zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą - wynika z wpisu gubernatora w serwisie Telegram.

05:28
11.10.2023

Kanadyjska armia pokazała zdjęcia ze szkolenia ukraińskich czołgistów

Kanadyjczycy szkolą Ukraińców z obsługi czołgów Leopard 2.

04:39
11.10.2023

Prezydent Ukrainy mówi o "strategicznych relacjach" swojego kraju z Rumunią

- Strategiczne relacje Ukrainy z Rumunią stanowią o nowej sile w rejonie Morza Czarnego - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który 10 października przebywał z wizytą w Rumunii. - Prezydent (Klaus) Iohannis powiedział mi, że możemy polegać na Rumunii. Rumunia z pewnością może polegać na Ukrainie - dodał Zełenski. - Wspólnie wzmocnimy nasz region. Już wnosimy kluczowy wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez współpracę w portach na Dunaju i w zachodniej części Morza Czarnego. Takiej współpracy będzie więcej - zapowiedział ukraiński prezydent.

04:39
11.10.2023

USA przekazały 1,56 mln dol. organizacji, która wspiera ukraińskich uchodźców na Litwie

Informacje takie przekazuje jeden z litewskich portali, powołując się na ambasadę USA w Wilnie.

04:36
11.10.2023

Ukraińscy partyzanci podpalili pomnik Lenina w Nowej Kachowce

O działaniach partyzantów poinformował Serhij Chłań, wiceszef rady obwodu chersońskiego. Chłań nazwał atak partyzantów "symbolicznym" i dodał, że "podniósł on na duchu" Ukraińców znajdujących się pod okupacją.

04:32
11.10.2023

SBU zatrzymała dwie kobiety, które, we współpracy z rosyjską FSB, ustalały pozycje ukraińskiej obrony przecwlotniczej

Zatrzymane kobiety miały też przekazywać dane osobowe ukraińskich żołnierzy Rosjanom - wynika z komunikatu SBU. Jedna z aresztowanych próbowała ustalać pozycje zestawów obrony przeciwlotniczej w rejonie frontu w obwodzie zaporoskim. Kobieta przekazywała też FSB nazwiska i numery telefonów swoich krewnych, którzy są żołnierzami w ukraińskiej armii oraz ich towarzyszy broni, którzy walczą na froncie. Dodatkowo nagrywała ona swoje rozmowy z żołnierzami o taktyce na polu walki, po czym przekazywała nagrane rozmowy Rosjanom. Druga kobieta, również zatrzymana w obwodzie zaporoskim, starała się ustalić pozycje ukraińskich wojsk na linii frontu. Za każde wykonane zadanie FSB miała płacić każdej z kobiet do 6 tys. hrywien.

04:28
11.10.2023

W okupowanym Melitopolu Rosjanie naprawiają i budują nowe drony w centrum szkolenia zawodowego

W prace przy budowie i naprawianiu dronów angażowane mają być dzieci - podaje ukraiński mer miasta, Iwan Fedorow. Rosjanie mają "korzystając z placówek szkolenia zawodowego i niektórych szkół uczyć dzieci z klas 10-11 jak używać dronów". Jednocześnie w placówkach szkolenia zawodowego Rosjanie mają składać i naprawiać drony wykorzystując do tego dzieci.

04:27
11.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 594